Z radością witamy wszystkie przybyłe do nas prace, a tymczasem przedstawiamy jurorów tegorocznej edycji konkursu Pomorska Grafika Roku, którzy lada moment rozpoczną obrady nad werdyktem.
Magdalena Hanysz – Stefańska
Ukończyłam Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku<br>(obecnie ASP). Dyplom z Malarstwa z wyróżnieniem uzyskałam w 1994 r. Jeślibym miała pokusić się o określenie jednym słowem mojej dotychczasowej twórczości powiedziałabym: optymizm. Robię grafiki, czasami maluję i od 20 lat, bo od tylu lat jestem tytularnym artystą plastykiem staram się patrzeć na świat przez różowe okulary. Moją twórczość można zaliczyć chyba śmiało do tej z gatunku optymistycznej. Choć tematyka jaką podejmuję jest całkiem poważna i różnorodna. Jestem obserwatorem , komentatorem wydarzeń z życia toczącego się obok mnie, czasami wprost wchodzę w głąb siebie<br>i wyciągam na światło dzienne moje osobiste bebechy, innym znów razem wytykam błędy polityków w odległej krainie. Inspirują mnie zachowania ludzkie, głupota, biurokracja, uniwersalizm, moje przeżycia, doznania. Pokawałkowaną rzeczywistość zapamiętuję i przetwarzam w sobie tylko znanych, a właściwie nieznanych czeluściach szarych komórek. Nie szukam poklasku , nie podążam za modą, za nowościami, nie chcę epatować nowoczesnością czy tanią prowokacją. Najbardziej upodobałam sobie linoryt kolorowy i tą technikę uprawiam najczęściej, cały czas kreowanie mojego „linorytowego” świata bawi mnie i sprawia mi mnóstwo radości, którą chciałabym się podzielić. Chętnie uczestniczę w konkursach graficznych. Za swoje dokonania artystyczne otrzymałam między innymi nagrody: „Triennale Tczewskie” – I nagroda (1998), The 13th Seoul Space International Print Biennial – wyróżnienie , Korea płd. (2004), The 13th International Biennial print Exhibition R.O.C. na Taiwanie – wyróżnienie (2008), XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka – Nagroda Równorzędna (2013), „Pomorska Grafika Roku 2013” – I Nagroda (2014) oraz w tymże samym roku wyróżnienie we Włoszech. W swojej macierzystej Uczelni ASP w Gdańsku jako pracownik naukowy w stopniu profesora prowadzę Pracownię Podstaw Grafiki Artystycznej. Pełnię również funkcję Kierownika Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki ASP Gdańsk.
Dominik Włodarek
ur. 1976 w Łodzi. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2002) oraz Wydziału Grafiki Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach (2010). Od listopada 2012 pracuje jako asystent w Pracowni Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2018 uzyskał tytuł doktora sztuki. Autor szesnastu wystaw indywidualnych. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Artystów Grafików Fińskich oraz Stowarzyszenia Artystów w Helsinkach. W roku 2019 otrzymał nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na 5 Gdańskim Biennale Sztuki organizowanym przez Gdańską Galerię miejską oraz I miejsce w kategorii rysunek, grafika na III Triennale Sztuki Pomorskiej organizowanym przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i II nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie Pomorska Grafika Roku 2018 organizowanym przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki.
Maria Zwolińska
Urodzona w 1994 roku. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi w Szczecinie na profilu snycerstwo. W latach 2014-2016 studiowała na Akademii Sztuki w Szczecinie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków 2015; XIV Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra 2017; OSTEN BIENNIAL of Drawing, Skopje 2018; Wystawa Główna 10 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2018; 20th International Print Biennial Varna 2019; THE 7th GUANLAN INTERNATIONAL PRINT BIENNIAL CHINA 2019; Międzynarodowe Triennale Litografii LITHO-Kielce 2018/19. Otrzymała I nagrodę w 48. edycji konkursu Pomorska Grafika Roku.
W dniu 21 listopada 2020 r. w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki jury konkursu:
mgr Maria Zwolińska (Szczecin) – przewodnicząca
dr hab. Magdalena Hanysz-Stefańska prof. ASP (Gdańsk)
dr Dominik Włodarek (Gdańsk) oraz Anna Popiel – sekretarz jury z ramienia GTPS, bez prawa głosu
dokonało oceny 46 prac przesłanych przez 23 artystów.
W turze finałowej jury w głosowaniu przyznało następujące nagrody:
I Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska 2000 zł
Oksana Budna (Toruń) It’s calling me, intaglio/serigrafia
II Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska 1000 zł
Patrycja Podkościelny (Gdańsk) Love 2, litografia
ex aequo
III Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska 500 zł
Agnieszka Helena Jankiewicz (Świnoujście) W niepamięci, linoryt
III Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska 500 zł
Hanna Kur (Gdańsk) Ogród ornamentalny VIII, linoryt
◆
Oprócz nagród pieniężnych jury przyznało wyróżnienia honorowe:
Łukasz Butowski (Gdańsk) Heart of all sorrows, litografia
Szymon Ciasnocha (Szczecin) Tors, linoryt
Jolanta Gmur (Gdańsk)Blue wave (dyptyk), litografia
Natalia Kwiatkowska (Toruń) THE REICHENBACH FALL, intaglio
Żaneta Rzepa (Gdańsk) Upadek, akwaforta/akwatinta
Marek Zajko (Toruń) Genetic mutation III/ versja IV, suchoryt/ korund/ szablon
◆
W wystawie pokonkursowej prace swoje prezentują również:
Sara Carrillo (Szczecin)
Piotr Czyż (Toruń)
Agata Dworzak-Subocz (Toruń)
Piotr Gojowy (Bydgoszcz)
Elżbieta Kowalska-Matuszewska (Gdańsk)
Martyna Rzepecka (Toruń)
Natalia Sobczak (Gdańsk)
Tomasz Szabłowski (Gdańsk)
Dariusz Syrkowski (Gdańsk)
Andrzej Wochnik (Szczecin)
Jola Wolska (Kartuzy)
Gratulujemy wszystkim!
◆
Konkurs dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.