Nagrody Artystyczne GTPS za 1986 r.

  • Krzysztof Babicki

    osiągnięcia inscenizacyjne i reżyserskie na scenach Teatru Wybrzeże

  • Henryk Cześnik

    twórczość w dziedzinie malarstwa

  • Wiesław Dembski

    twórczość w dziedzinie grafiki (szczególnie za osiągnięcia artystyczne w technice mezzotinta)

  • Eugeniusz Głowski

    osiągnięcia kompozytorskie i pedagogiczne w dziedzinie muzyki współczesnej

  • Henryk Kabat

    osiągnięcia w dziedzinie fotografii (szczególnie za album „Dar Pomorza”)

  • Mariusz Kulpa

    osiągnięcia w dziedzinie rzeźby portretowej i pomnikowej (szczególnie za pomnik – dar narodu polskiego dla miasta Nagasaki)

  • Zbigniew Kuźmiński

    twórczość filmowa (szczególnie za reżyserię filmu „Nad Niemnem”)

  • Stanisław Michalski

    kreacje aktorskie w sztukach „Pułapka” T. Różewicza, „Irydion” Z. Krasińskiego, „Wiśniowy sad” A. Czechowa

  • Andrzej Piskozub

    tom esejów „Polska morska – czyn XX wieku” – nowatorskie ujęcie spraw morskich Polaków

  • Kazimierz Radowicz

    twórczość dramaturgiczna i scenariuszowa (szczególnie za film „Nad Niemnem”)

  • Wojciech Rajski

    założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej w Gdańsku

źródło: Sprawozdanie z działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w latach 1987-1990, s.7

Nagrody Artystyczne GTPS za 1987 r.

  • Henryk Bista – teatr

    za kreacje aktorskie w tearze, filmie i TV szczególnie za wybitną rolę w inscenizacji telewizyjnej sztuki „Opowieści Hollywoodu”

  • Tomasz Bogusławski – grafika użytkowa

    za twórczość w dziedzinie grafiki użytkowej, szczególnie za osiągnięcia artystyczne w projektowaniu plakatów

  • Jerzy Gruza – teatr

    za błyskotliwą inscenizację musicalu „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Muzycznym w Gdyni

  • Paweł Huelle – literatura

    w dziedzinie literatury za powieść „Weiser Dawidek” wydaną przez Wydawnictwo Morskie w 1987 r.

  • Władysław Jackiewicz – malarstwo

    za twórczość w dziedzinie malarstwa, szczególnie za znakomity zestaw prac zaprezentowany na wystawie indywidualnej w Zachęcie w 1987 r.

  • Wojciech Milewski – fotografika

    w dziedzinie fotografiki, szczególnie za przygotowanie i aranżację wystawy retrospektywnej „Gdańska fotografia artystyczna 1947-1987”

  • Konrad Pałubicki – muzyka

    za twórczość w dziedzinie kompozycji, szczególnie za koncert fortepianowy „Gdańsk”

  • Stanisław Radwański – rzeźba

    za twórczość w dziedzinie rzeźby, szczególnie za znakomity zestaw prac zaprezentowany na indywidualnej wystawie w Galerii BWA w Gdańsku w 1987 r.

  • Brunon Zwarra – literatura

    za osiągnięcia w dziedzinie literatury wspomnieniowej, szczególnie za książkę „W gdańskiej twierdzy” wydanej przez Wydawnictwo Morskie w 1987 r.

  • Andrzej Żurowski – eseistyka

    w dziedzinie krytyki teatralnej, szczególnie za zbiór esejów pt. „Latający fotel”, wydany przez Krajową Agencję Wydawniczą

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w roku 1988

  • Mirosław Baka – teatr

    za kreację aktorską w filmie „Krótki film o zabijaniu” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego

  • Janusz Hajdun – muzyka

    w dziedzinie kompozytorskiej, szczególnie za muzykę do filmów „Zdarzenie” i „Urząd”

  • Kazimierz Kalkowski – ceramika

    za nowatorskie rozwiązania formalne w dziedzinie ceramiki artystycznej

  • Teresa Miszkin – malarstwo

    za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa sztalugowego na forum międzynarodowym

  • Ludmiła Ostrogórska – rzeźba

    za osiągnięcia w dziedzinie małych form rzeźbiarskich oraz rzeźby kameralnej

  • Wiktor Pepliński – eseistyka

    w dziedzinie eseistyki, szczególnie za książkę „Prasa pomorska w Drugiej Rzeczypospolitej”

  • Stefan Figlarowicz – fotografika

    w dziedzinie fotografiki, za realizację albumu „Zostań z nami” i realizację wystawy „Trójmiejski Park Krajobrazowy”

  • Andrzej K. Waśkiewicz

    za koncepcję i realizację miesięcznika literacko-artystycznego „Autograf”

  • Zygmunt Wysocki – konserwacja zabytków

    za projekt i realizację odbudowy świątyni królowej Hatszepsut w Deir El Bahari w Egipcie

  • Władysław Zawistowski – dramaturgia

    w dziedzinie dramaturgii, szczególnie za sztukę „Stąd do Ameryki”

  • Zbigniew Żakiewicz – proza

    w dziedzinie literatury, szczególnie za powieść „Ciotuleńka”

Nagrody Artystyczne GTPS za twórczość w 1989 r.

  • Maciej Dejczer

    reżyser i współscenarzysta filmu „300 mil do nieba”

  • Hanna Nowicka-Grochal – malarz i grafik

    za walory odkrywcze swojego debiutu artystycznego w malarstwie, reprezentowanego w Galerii BWA „Pod Wodnikiem” w Gdańsku

  • Mieczysław Kochanowski – naukowiec i działacz polityczny

    w dziedzinie eseju za książkę „Radość poważna” o Bim-Bomie, studenckim teatrzyku działającym w Gdańsku przed i po Październiku 1956 r.

  • Zdzisław Pidek – rzeźbiarz, uczeń Franciszka Duszeńki

    za rzeźby – instalacje, pokazane w salonie wystawowym KMPiK w Gdańsku

  • Łukasz Rogiński – grafik

    za trzy wystawy w 1989 r. prezentujący jego dorobek artystyczny: w Pałacu Opatów w Oliwie, Galerii „Art” oraz Galerii „Punkt”

  • Lech Wałęsa – działacz związkowy i polityczny, twórca NSZZ „Solidarność”

    w dziedzinie literatury faktu za książkę „Droga nadziei”

  • Krzysztof Wójcicki – prozaik, eseista i dramaturg

    za książkę „Rozmowy z Mokwą”, obszerny szkic krytyczno-literacki

  • Piotr Zajęcki – malarz, grafik i pedagog

    w dziedzinie malarstwa sztalugowego za prezentację wybitnych walorów artystycznych i humanistycznych swych prac zaprezentowanych w Galerii BWA „Pod Wodnikiem” w Gdańsku

źródło: Sprawozdanie z działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w latach 1987-1990, s.15

Laureaci Nagród Artystycznych GTPS za 1991 r.

  • Edmund Puzdrowski – w dziedzinie poezji

    za tom „Klisze i ziarna” wydany przez wydawnictwo „Officina Nostra”

  • Jerzy Limon – w dziedzinie prozy

    za powieść „Kaszubska madonna” wydaną przez Wydawnictwo „Graf”

  • Stefan Chwin – w dziedzinie prozy

    za książkę „Krótka historia pewnego żartu. / Sceny z Europy Środkowej/” wydaną przez krakowską Oficynę Literacką

  • Edward Roguszczak – w dziedzinie plastyki

    Edward Roguszczak za wybitne osiągnięcia w ceramice plastycznej

  • Halina Winiarska – w dziedzinie teatru

    za całokształt twórczości ze szczególnym wyróżnieniem roli Matki w Dialogach karmelitanek

  • Kuba Zaklukiewicz – w dziedzinie teatru

    za rolę Księdza Robaka w spektaklu „Pana Tadeusza” w Teatrze Miejskim w Gdyni

  • Wojciech Misiuro – w dziedzinie teatru

    za kreowanie nowych form w Teatrze Ekspresji

  • Jan Łukaszewski – w dziedzinie muzyki

    za twórcze osiągnięcia chóru „Schola Cantorum Gedanensis”

  • Marian Ligęza – w dziedzinie twórczości telewizyjnej

    za realizacje telewizyjne w Ośrodku Gdańskim

Laureaci Nagród Artystycznych GTPS za 1992 r.

  • Kiejstut Bereźnicki – malarz, profesor PWSSP w Gdańsku

    w dziedzinie malarstwa, szczególnie za cykl wystaw w Częstochowie, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu i Katowicach, prezentowanych w 1992 r.

  • Andrzej Głowiński – muzyk, kompozytor

    w dziedzinie muzyki, za muzykę teatralną do spektakli w Teatrze „Wybrzeże”: E. Ionesco „Krzesła”, W. Gibson „Dwoje na huśtawce”, H. Ibsen „Kobieta z morza”

  • Zbigniew Joachimiak – poeta, tłumacz

    w dziedzinie literatury za tom wierszy „Cztery tematy” wydany przez oficynę „Firet”

  • Krzysztof Kalukin – operator filmowy

    w dziedzinie twórczości telewizyjnej, za realizację zdjęć filmowych w 1992 r.

  • Dorota Kolak – aktorka Teatru „Wybrzeże”

    w dziedzinie teatru, za rolę Lebiadkiny w „Biesach” F. Dostojewskiego i Bolety w „Kobiecie z morza” H. Ibsena

  • Irena Kuran-Bogucka – grafik, tłumacz

    w dziedzinie literatury, za przekład tomu wierszy Federica Garcii Lorki „Romancero cygańskie” wydanego wydanego przez oficynę „Mitel”

  • Piotr Kusiewicz – śpiewak (tenor), solista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku

    w dziedzinie muzyki, szczególnie za udział w światowym prawykonaniu oraz nagraniu dzieła Jean-Francois Le Sueur „La Mort D’adam” na Festiwalu Muzycznym w La Chaise-Dieu (Francja) we wrześniu 1992 r.

  • Jacek Mikołajczak – aktor Teatru „Wybrzeże”

    w dziedzinie teatru, za rolę Wierchowieńskiego w „Biesach” F. Dostojewskiego

  • Ryszard Minkiewicz – śpiewak (tenor), solista

    w dziedzinie muzyki – za osiągnięcia w dziedzinie śpiewu solowego na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Tuluzie

  • Artur Tomaszewski – poeta

    w dziedzinie literatury, za debiut poetycki „Izaak czyli powrót do śmiechu” wydany przez oficynę „Victoria”

  • Halina Winiarska – aktorka

    w dziedzinie filmu, za rolę Augusty w filmie Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów „Odjazd”

  • Zbigniew Żakiewicz – prozaik, eseista

    w dziedzinie literatury za tom prozy „Saga wileńska” wydany przez oficynę „Graf”

Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za 1993 r.

  • Henryk Mądrawski

    w dziedzinie twórczości plastycznej, za wystawy w galeriach „Triada” i „Punkt” (malarstwo)

  • Jerzy Łapiński

    w dziedzinie twórczości aktorskiej, za rolę w „Krzesłach” E. Ionesco (teatr)

  • Joanna Bogacka

    w dziedzinie twórczości aktorskiej, za rolę w „Krzesłach” E. Ionesco (teatr)

  • Stanisław Michalski

    w dziedzinie twórczości aktorskiej, za rolę w „Zimorodku” (teatr)

  • Paweł Skałuba

    za wejście do finału I konkursu im. Placido Domingo (muzyka)

  • Maciej Bubella

    za propagowanie sztuki w TV gdańskiej (telewizja)

  • Selim Chazbijewicz

    w dziedzinie twórczości poetyckiej, za tomik „Poezja Wschodu i Zachodu” / „Przedświt” 1993/ (poezja)

  • Zbigniew Żakiewicz

    w dziedzinie twórczości prozatorskiej, za powieść „Wilio w głębokościach morza”/ KAW, Kraków 1993/ (proza)

  • Stanisław Dejczer

    w dziedzinie twórczości prozatorskiej, za powieść „Kochanek Hitlera”/ Dom Wydawniczy „REBIS” 1993/ (proza)

  • Michał Błażejewski

    w dziedzinie twórczości eseistycznej za książki „Stereotypy Ziemiomorza w wybranych powieściach pisarzy Wybrzeża Gdańskiego” /Wydawnictwo UG 1993/ i „Powiernik pieśni” /Phantom Press 1993/ (esej)

  • Kazimierz Nowosielski

    w dziedzinie twórczości eseistycznej, za książkę „Przestrzeń Oczekiwania” / Wydawnictwo UG 1993/ (esej)

  • Wojsław Brydak

    w dziedzinie przekładu, za przekład książki Johna Updike'a „Przypomnij się, Króliku” (przekład)

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 1994 r.

  • Andrzej Krzysztof Waśkiewicz

    poezja

  • Alina Kietrys

    publicystyka kulturalna

  • Kazimierz Macur

    konserwacja zabytków

  • Stanisław Szwechnowicz

    rzeźba

  • „Golden Life”

    muzyka

  • Maria Kańska

    telewizja

  • Józefa Wnukowa

    malarstwo

  • Stanisław Esden-Tempski

    proza

  • Teresa Ferenc

    poezja

  • Zbigniew Olszewski

    teatr

  • Stefan Chazbijewicz

    film

Laureaci Nagród Artystycznych GTPS za 1995 r.

  • Marek Adamiec

    w dziedzinie krytyki literackiej za książki: „Cień wielkiej tajemnicy”, „Bez namaszczenia”

  • Ewa Jendrzejewska i Piotr Gulbierz

    w dziedzinie teatru za kreacje aktorskie w sztuce „Małpa” na Małej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni

  • Piotr Kotlarz

    w dziedzinie prozy za powieść „Poszukiwania wśród szarości”

  • Leszek Możdżer

    w dziedzinie muzyki za nagranie płyty „Chopin-impresje”

  • Maciej Nowak

    w dziedzinie upowszechniania kultury za działania integrujące Nadbałtyckiego Centrum Kultury środowisk kultury i sztuki krajów nadbałtyckich

  • Jarosław Olszewski

    w dziedzinie malarstwa za wyróżniającą się wystawę w Galerii „EL”

  • Anna Luba Sąsiadek

    w dziedzinie baletu za rolę Julii w spektaklu „Romeo i Julia”

  • Ryszard Stryjec

    w dziedzinie grafiki za wystawę w Galerii Mistrzów Pałacu Opatów

  • Andrzej Umiastowski

    w dziedzinie malarstwa za wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju

  • Julia Wernio

    w dziedzinie teatru za reżyserię sztuki Stanisława Witkiewicza „Sonata Belzebuba” w Teatrze Miejskim w Gdyni

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1996 r.

  • Jarosław Bauć

    za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, m.in. za wyróżniającą się wystawę indywidualną w Galerii Muzeum w Lęborku

  • Lucjan Bokiniec

    w dziedzinie filmu telewizyjnego za całokształt dokumentacji kulturalnego ruchu akademickiego, a w szczególności za film o Bim-Bomie

  • Jerzy Kiszkis

    w dziedzinie teatru za rolę Józefa Kalmity w „Chłopcach” Stanisława Grochowiaka w Teatrze Wybrzeże

  • Grzegorz Klaman

    w dziedzinie plastyki, głównie za instalację „Pneuma”

  • Krzysztof Niedałtowski

    za działalność w upowszechnianiu sztuki

  • Jan Orawiec

    w dziedzinie muzyki za osiągnięcia artystyczne w solowej grze na skrzypcach

  • Bożena Ptak

    w dziedzinie poezji za tomik „Sam sama samotny samotna”

  • Kazimierz Śramkiewicz

    za całokształt twórczości w dziedzinie malarstwa

  • Andrzej Żurowski

    za eseje pt. „Czytając Szekspira”

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1997 r.

  • Hugon Lasecki

    w dziedzinie malarstwa za wystawę indywidualną Muzeum Narodowym w Gdańsku – Pałac Opatów

  • Zdzisław Pidek

    w dziedzinie rzeźby za niekonwencjonalną formę plastyczną i architektoniczną w międzynarodowym konkursie na pomnik cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz pomnik zagłady w Bełżcu

  • Zygmunt Rychert

    w dziedzinie muzyki za wykonanie VIII Symfonii Es-dur Mahlera zwanej „Symfonią tysiąca”

  • Maciej Dejczer

    w dziedzinie filmu za reżyserię obrazu „Bandyta”

  • Marek Pacuła

    w dziedzinie teatru za reżyserię spektaklu „Zbiór bzdur, Wiesław Dymny-żongler dwusturęki” w Teatrze Miejskim w Gdyni

  • Andre Hubner-Ochodlo

    w dziedzinie teatru za stworzenie teatru „Atelier” i reżyserię spektakli

  • Edmund Kotarski

    w dziedzinie eseistyki za „Gdańsk literacki do XVIIIw.”

  • Stefan Figlarowicz

    w dziedzinie fotografii za program galerii fotografii i wystawę „Koniec i początek”

  • Bożena Budzińska

    w dziedzinie prozy za zbiór opowiadań „Trans”

  • Jarosław Zalesiński

    w dziedzinie poezji za tomik „Wiersze i ślady”

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność artystyczną w 1998 r.

  • Stanisław Gostkowski

    w dziedzinie poezji za tom „Ja jestem piekłem nie inni”

  • Zdzisław Kałędkiewicz

    za całokształt twórczości

  • Stanisław Kotliński

    za upowszechnianie sztuki muzycznej”

  • Piotr Kotow

    w dziedzinie pamiętnikarstwa za wspomnienia „W obozowym szpitalu i w Adaku”

  • Marek Kuczyński

    w dziedzinie muzyki za twórczość kompozytorską

  • Mirosława Lehman

    za upowszechnianie plastyki w galerii „Refektarz” w Kartuzach

  • Krzysztof Nazar

    w dziedzinie reżyserii teatralnej i telewizyjnej za spektakl „Marat-Sade” w Teatrze Wybrzeże i „Ksiądz Marek” w Teatrze TV

  • Kazimierz Ostrowski

    w dziedzinie malarstwa za wystawę w PGS Sopot

  • Anna Sobecka

    za publicystykę kulturalną

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za twórczość artystyczną w 1999 r.

  • Józef Borzyszkowski

    za działalność programową Instytutu Kaszubskiego

  • Sławomir Gidel

    w dziedzinie baletu za pomysł, inscenizację i choreografię „Mane Tekel Fares”

  • Jerzy Limon

    w dziedzinie literatury, zwłaszcza za „Kochankowie Wielkiej Niedźwiedzicy” i „Miłość Szekspira”

  • Anna Łajming

    za całokształt twórczości

  • Anna i Jacek Mydlarscy

    w dziedzinie filmu telewizyjnego za „Przestrzeń oczekiwania”

  • Mieczysław Olszewski

    w dziedzinie malarstwa za wystawę w „Sfinksie”

  • Antoni Pawlak

    w dziedzinie poezji za zbiór wierszy „Akt personalny”

  • Twórcy przedstawienia „Hair”

    w dziedzinie teatru za wydarzenie artystyczne

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2000r.

  • Filip Czech

    za debiut w dziedzinie poezji (tomik „Wyrąb”)

  • Bogusława Czosnowska

    w dziedzinie pamiętnikarstwa za wspomnienia „Ostatni gong”

  • Zbigniew Jankowski

    w dziedzinie poezji za tom „Słowo ostatnie i wciąż pierwsze”

  • Roman Landowski

    za propagowanie kultury regionalnej, „Kociewski Magazyn Kulturalny”, „Kociewski Kantor Edytorski”

  • Włodzimierz Łajming

    w dziedzinie malarstwa za wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

  • Adriana Majdzińska

    za debiut w dziedzinie rzeźby, „Siedem grzechów głównych” przedstawionych w kościele św. Jana

  • Piotr Słopecki

    w dziedzinie muzyki za koncerty w ramach roku Bachowskiego

  • Andrzej Turczyński

    w dziedzinie prozy za książkę „Znużenie”

  • Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis

    w dziedzinie teatru za kreacje aktorskie w spektaklu „Wróżby Kumaka”

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2001 r.

  • Juliusz Baczyński

    w dziedzinie przekładu, za tłumaczenia prozy Warłama Szałamowa i Aleksandra Sołżenicyna

  • Joanna Bogacka

    w dziedzinie teatru, za rolę w „Szarym aniele” w teatrze Atelier

  • Renata i Wojciech Kiedrowscy

    w dziedzinie działalności regionalnej, za prowadzenie oficyny „Czec” popularyzującej literaturę kaszubską

  • Ryszard Kul

    w dziedzinie plastyki, za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem wystawy w Ratuszu Głównego Miasta

  • Bartosz Muszyński

    w dziedzinie poezji, za zbiór „Gwiazdobloki”

  • Daniel Odija

    w dziedzinie prozy za powieść „Ulica”

  • Bożena Olechnowicz

    za systematyczną i kompetentną popularyzację problematyki kulturalnej w Telewizji Gdańsk

  • Kazimierz Radowicz

    w dziedzinie prozy, za całokształt twórczości ze szczególnym uwzględnieniem powieści „A jutro cały świat…”

  • Maria Targońska

    w dziedzinie plastyki za wystawę w galerii „Nowa Oficyna”

  • Ingmar Villquist

    w dziedzinie dramatu, szczególnie za „Preparaty”

  • Zofia Watrak

    w dziedzinie krytyki artystycznej, za monografię „Wybory i przemilczenia. Od szkoły sopockiej do nowej szkoły gdańskiej”

  • Sławomir Wilk

    w dziedzinie muzyki za wybitne osiągnięcia w pianistyce, a w szczególności za zdobycie tytułu laureata w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2002 r.

  • Anna Augustynowicz

    w dziedzinie teatru, za wyreżyserowanie w teatrze „Wybrzeże” sztuki „Mąż i żona”

  • Piotr Czerski

    w dziedzinie debiutu poetyckiego za tomik „Pospieszne, osobowe”

  • Henryk Cześnik

    w dziedzinie malarstwa za dwie wystawy w Paryżu i wystawę we Lwowie

  • Zbigniew Joachimiak

    w dziedzinie poezji za tom „Migotania, przejaśnienia, czerwone tunele”

  • Stanisław Klimowicz

    w dziedzinie działalności regionalnej, za stworzenie zalążku muzeum etnograficznego

  • Katarzyna Korczak

    za popularyzację problematyki kulturalnej

  • Ryszard Kurylczyk

    w dziedzinie prozy, za powieść „Słowiański przedświt”

  • Dorota Masłowska

    w dziedzinie debiutu prozatorskiego za powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną”

  • Henryk Paner

    za badania archeologiczne w Sudanie

  • Robert Rumas

    w dziedzinie plastyki, za działania plastyczne we Wiedniu i Kopenhadze

  • Marcin Tomczak

    w dziedzinie muzyki za wybitne osiągnięcia dyrygenckie, a w szczególności za zdobycie nagród w konkursie chórów w Korei

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2003 r.

  • Piotr Cegielski

    za międzynarodową współpracę kulturalną z województwem pomorskim

  • Dorota Kolak

    w dziedzinie teatru za rolę Matki w „Matce” Stanisława Ignacego Witkiewicza

  • Jacek T. Zieliński

    w dziedzinie debiutu poetyckiego za tomik „Bigos, kawior i konkwista czyli nowy polski romantyzm”

  • Sławoj Ostrowski

    w plastyce za wystawę w PGS w Sopocie

  • Kazimierz Nowosielski

    w dziedzinie poezji za tomik „Ziarno i wiatr”

  • Krzysztof Grzesiak

    w dziedzinie animacji kultury za powołanie i dziesięcioletnią pieczę nad Międzynarodowym Plenerem Malarzy „Enklawa Łebska”

  • Jacek Kaczmarski

    za całokształt twórczości artystycznej

  • Małgorzata Żerwe

    za popularyzację problematyki kulturalnej

  • Katarzyna Popowa-Zydroń

    w dziedzinie muzyki za stworzenie festiwalu muzyki Schuberta i trzydziestolecie działalności twórczej

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2004 r.

  • Andrzej Grzyb

    za tom „Niecodziennik pomorski. Wiersze i prozy mniejsze” wydany przez Bernardinum

  • Zbigniew Joachimiak, Antoni Pawlak, Michał Piotrowski i Władysław Zawistowski

    w dziedzinie promocji kultury za powołanie do życia i systematyczne wydawanie kwartalnika literackiego „Migotania, przejaśnienia”

  • Witold Lubiniecki

    w dziedzinie plastyki za całokształt twórczości artystycznej

  • Zbigniew Olszewski

    w dziedzinie teatru za rolę Łukasza Labana w spektaklu „Profesjonalista” Dusana Kovacevica w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego w Teatrze Wybrzeże

  • Dariusz Paradowski

    w dziedzinie muzyki za wystawienie w Wersalu oper Mozarta „Apollo” i „Hiacynt”

  • Janusz Przybylski

    w dziedzinie muzyki za kierownictwo muzyczne przedstawienia opery Moniuszki „Straszny dwór” we Lwowie

  • Krystyna Puszcz

    w dziedzinie animacji kultury za pieczę nad Międzynarodowym Plenerem Malarzy „Enklawa Łebska”

  • Maciej Świeszewski

    w dziedzinie malarstwa za wystawę w PGS w Sopocie

Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność w dziedzinie kultury w 2005 r.

  • Józef Bachórz

    w dziedzinie eseistyki za pracę pt. „Złączyć się z burzą”

  • Ludwik i Barbara Brzuskiewicz

    w dziedzinie renowacji zabytków za prace konserwatorskie na terenie Gdańska

  • Przemysław Dyakowski

    w dziedzinie muzyki za całokształt twórczości

  • Aleksandra Kozłowska

    za popularyzację problematyki kulturalnej

  • Dorota Lulka

    w dziedzinie teatru za rolę Piaf w sztuce "Piaf"

  • Ariana Nagórska

    w dziedzinie poezji za tomik „Lewa faktura”

  • Cezary Paszkowski

    w dziedzinie plastyki za wystawy w Refektarzu w Kartuzach i Nowej Oficynie w Gdańsku

  • Mariusz Więcek

    w dziedzinie debiutu za „Dar języków i inne przejęzyczenia”

  • Wojciech Zmorzyński

    w dziedzinie muzealnictwa za koncepcję i realizację wystawy 60 lat Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność w dziedzinie kultury w 2006 r.

  • Mieczysław Abramowicz

    w dziedzinie prozy za książkę pt. „Każdy przyniósł co miał najlepszego”

  • Stanisław Bogdanowicz

    za popularyzację problematyki gdańskiej

  • Wojsław Brydak

    w dziedzinie przekładu za książkę pt. „Miasteczka” Johna Updike'a

  • Tadeusz Dąbrowski

    w dziedzinie poezji za zbiór wierszy „Te Deum” i opracowanie antologii „Poza słowa”

  • Andrzej Januszajtis

    za popularyzację historii Gdańska

  • Jan Misiek

    w dziedzinie plastyki za cykl wystaw

  • Roman Perucki

    za stworzenie nowej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku

  • Danuta Szlagowska

    w dziedzinie muzykologii za dzieło „Repertuar muzyczny z siedemnastowiecznych rękopisów gdańskich”

  • Andrzej Krzysztof Waśkiewicz

    za całokształt twórczości

Honorowe Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie kultury w 2007 r.

  • Mirosław Baran

    za publicystykę kulturalną w „Gazecie Wyborczej”

  • Paweł Huelle

    za powieść „Ostatnia Wieczerza”

  • Alina Jackiewicz-Kaczmarek

    za wystawę grafiki w galerii Dworek Sierakowskich

  • Anna Janko

    za powieść „Dziewczyna z zapałkami”

  • Włodzimierz Łajming

    za wystawę malarstwa w Muzeum Narodowym w Oliwie

  • Marek Model

    za prowadzenie przez 10 lat galerii "Nowa Oficyna"

  • Jakub Szadaj

    za organizację VIII Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej

  • Andrzej Żurowski

    za eseje „Prehistoria polskiego Szekspira” i „Sam z Szekspirem na scenie”

Honorowe Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność kulturalną w 2008 r.

  • Jarosław Balcewicz

    za organizację V Dni Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Gdańsku

  • Kiejstut Bereźnicki

    za jubileuszową wystawę malarstwa w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie

  • Józef Borzyszkowski

    za edycję serii wydawniczej "Pro Memoria"

  • Daniel Kufel

    za opracowanie i edycję albumu fotograficznego "Żuławy Gdańskie"

  • Beata Lentas

    za opracowanie krytycznego wydania Poezji zebranych B. Jasieńskiego

  • Jerzy Model

    za opracowanie i edycję "Słownika Dziennikarzy i Publicystów Wybrzeża 1945-2005"

  • Ryszard Ronczewski

    za wybitną rolę Derwida w "Lilli Wenedzie" oraz całokształt pracy aktorskiej

  • Bernard Szyc

    za rolę Tewjego w "Skrzypku na dachu" w Teatrze Muzycznym w Gdyni

  • Elwira Twardowska

    za organizację XII edycji Festiwalu FETA w Gdańsku

Honorowe Nagrody Artystyczne GTPS za działalność kulturalną w 2009 r.

  • Piotr Grosz

    w dziedzinie upowszechniania kultury za prowadzenie działalności wystawienniczej w Galerii „Pionova”

  • Kazimierz Kalkowski

    w dziedzinie plastyki za wystawy ceramiki i malarstwa w Muzeum Sopotu i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

  • Dorota Kolak

    w dziedzinie filmu za rolę „Jestem Twój”, nagrodzonym za Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

  • Piotr Kotlarz

    w dziedzinie literatury za całokształt twórczości prozatorskiej i naukowej, w szczególności za esej „Dostrzec sens dziejów”

  • Hugo Lasecki

    w dziedzinie malarstwa za wystawę retrospektywną z okazji 50-lecia pracy twórczej w Oddziale Sztuki Współczesnej MNG w Pałacu Opatów

  • Krystyna Łubieńska

    w dziedzinie teatru za całokształt działalności artystycznej

  • Anna Sobecka

    w dziedzinie publicystyki radiowej za cykl audycji w Radiu Gdańsk o tematyce kulturalnej oraz dotyczącej mniejszości etnicznych

  • Jarosław Zalesiński

    w dziedzinie poezji za tom „Wiersze poprzednie i ostatnie”

  • Paweł Zbierski

    w dziedzinie publicystyki TV za cykl audycji „Debata na dwa głosy” oraz inne programy o tematyce kulturalnej

Honorowe Nagrody GTPS za lata 2012-2013

  • Elisabeth i Marian Turek

    w dziedzinie nauki i kultury za wydanie i przygotowanie książki „Johannes Hevelius and his Gdańsk”

  • Ludmiła Ostrogórska

    w dziedzinie kultury i sztuki za nadanie nowego wymiaru działalności Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dorobek artystyczny

  • Adam Orzechowski

    w dziedzinie kultury za otwartość na inne dziedziny sztuki niż teatr oraz dorobek artystyczny

  • Grażyna Antoniewicz

    w dziedzinie kultury za publicystykę kulturalną

  • Marek Brand

    w dziedzinie kultury za popularyzację teatru

  • Marek Model

    w dziedzinie sztuki za dokonania plastyczne

  • Andrzej Stelmasiewicz

    w dziedzinie kultury za promocję sztuki

  • Grzegorz Kwiatkowski

    w dziedzinie poezji

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2014

  • Henryk Lula

    w dziedzinie sztuki za wystawę „Sztuka ceramiki. Forma i osobowość” w Pałacu Opatów w Gdańsku oraz dorobek artystyczny

  • Maria Mendel

    w dziedzinie nauki i kultury za realizację projektu „Wspólny Pokój Gdańsk” oraz dorobek naukowy

  • Danuta Popinigis

    w dziedzinie muzykologii za książkę „Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska” (wyd. Akademia Muzyczna w Gdańsku)

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2015

  • Katarzyna Figura

    w dziedzinie sztuki aktorskiej za rolę Pani Chybcik w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Wiliama Shakespeare’a w reżyserii Pawła Aignera; koprodukcja Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże

  • Krzysztof Olczak

    w dziedzinie muzyki za dorobek kompozytorski i dydaktyczny w zakresie kształcenia młodych kompozytorów

  • Mieczysław Olszewski

    w dziedzinie sztuk plastycznych za całokształt twórczości

  • Sławoj Ostrowski, Stanisław Radwański, Edward Sitek

    w dziedzinie sztuk plastycznych za wystawę „Rzeźba 3” w Państwowej Galerii Sztuk w Sopocie

  • Lech Parell

    w dziedzinie dziennikarstwa za całokształt osiągnięć w zarządzaniu Radiem Gdańsk S.A i uczynienia zeń medium interesującego dla słuchaczy, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych wydarzeń kulturalnych

  • Beata Purc-Stępniak

    w dziedzinie muzealnictwa za wystawę „Grzech. Obrazy grzechu w sztuce europejskiej od XV do pocz. XX wieku” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2016

  • Jerzy Błażejowski

    w dziedzinie kultury i nauki

  • Roman Gajewski

    w dziedzinie plastyki

  • Igor Michalski

    w dziedzinie teatru

  • Monika Milewska

    w dziedzinie literatury

  • Henryk Pietkiewicz

    w dziedzinie fotografii artystycznej

  • Andrzej Mikołaj Szadejko

    w dziedzinie muzyki

  • Lawrence Ugwu

    w dziedzinie kultury