HONOROWE NAGRODY GTPS

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2018

  • Antoni Pawlak
    w dziedzinie literatury za tom „Zapiski na paczce papierosów” (wyd. Wielka Litera, 2018)
  • Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
    w dziedzinie sztuki za pełne sukcesów przewodnictwo Gdańskiej Galerii Fotografii – części Muzeum Narodowego w Gdańsku – oraz propagowanie sztuki nowoczesnej
  • Marek Model
    w dziedzinie sztuki za stworzenie cyklu „Bardzo Młode Malarstwo” w Galerii PUNKT.
  • Sylwia Góra-Weber
    w dziedzinie teatru za wybitne kreacje aktorskie na scenie Teatru Wybrzeże i Teatru BOTO w Sopocie
  • Magdalena Chmielecka
    w dziedzinie muzyki za dotychczasowe osiągnięcia na scenach operowych jako solistki i laureatki międzynarodowych konkursów wokalnych
  • Maciej Kułakowski
    w dziedzinie muzyki za znakomite osiągnięcia koncertowe, w tym za znalezienie się w bieżącym roku wśród reprezentantów agencji Young Classical Artists Trust
  • Leszek Kułakowski
    w dziedzinie muzyki za 25 lat organizacji Jazz Komeda Festival w Słupsku
  • grupa Trupa Trupa
    w dziedzinie muzyki za stworzenie świetnej marki w branży; za żywą obecność w mediach i na scenie międzynarodowej

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2017

  • Ewa Barylewska-Szymańska
    w dziedzinie kultury i nauki za promowanie historii, kultury i sztuki dawnego Gdańska oraz za dokonania naukowe
  • Zbigniew Canowiecki
    w dziedzinie wspierania kultury i nauki
  • Anna Czekanowicz-Drążewska
    w dziedzinie kultury za całokształt dokonań dla kultury gdańskiej
  • Barbara Jóźwiak w dziedzinie wspierania kultury i sztuki
  • Mariusz Kulpa
    w dziedzinie rzeźby za całokształt dokonań artystycznych
  • Jan Łukaszewski
    w dziedzinie muzyki za komplet nagrań motetów Andreasa Hakenbergera
  • Kazimierz Nowosielski
    w dziedzinie kultury i nauki za całokształt dokonań naukowych i artystycznych
  • Krzysztof Polkowski
    w dziedzinie kultury i sztuki za tworzenie nowych przestrzeni edukacji i animacji kulturalnej

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2016

  • Jerzy Błażejowski
    w dziedzinie kultury i nauki
  • Roman Gajewski
    w dziedzinie plastyki
  • Igor Michalski
    w dziedzinie teatru
  • Monika Milewska
    w dziedzinie literatury
  • Henryk Pietkiewicz
    w dziedzinie fotografii artystycznej
  • Andrzej Mikołaj Szadejko
    w dziedzinie muzyki
  • Lawrence Ugwu
    w dziedzinie kultury

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2015

  • Katarzyna Figura
    w dziedzinie sztuki aktorskiej za rolę Pani Chybcik w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Wiliama Shakespeare’a w reżyserii Pawła Aignera; koprodukcja Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże
  • Krzysztof Olczak
    w dziedzinie muzyki za dorobek kompozytorski i dydaktyczny w zakresie kształcenia młodych kompozytorów
  • Mieczysław Olszewski
    w dziedzinie sztuk plastycznych za całokształt twórczości
  • Sławoj Ostrowski, Stanisław Radwański, Edward Sitek
    w dziedzinie sztuk plastycznych za wystawę „Rzeźba 3” w Państwowej Galerii Sztuk w Sopocie
  • Lech Parell
    w dziedzinie dziennikarstwa za całokształt osiągnięć w zarządzaniu Radiem Gdańsk S.A i uczynienia zeń medium interesującego dla słuchaczy, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych wydarzeń kulturalnych
  • Beata Purc-Stępniak
    w dziedzinie muzealnictwa za wystawę „Grzech. Obrazy grzechu w sztuce europejskiej od XV do pocz. XX wieku” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Honorowe Nagrody GTPS za rok 2014

  • Henryk Lula
    w dziedzinie sztuki za wystawę „Sztuka ceramiki. Forma i osobowość” w Pałacu Opatów w Gdańsku oraz dorobek artystyczny
  • Maria Mendel
    w dziedzinie nauki i kultury za realizację projektu „Wspólny Pokój Gdańsk” oraz dorobek naukowy
  • Danuta Popinigis
    w dziedzinie muzykologii za książkę „Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska” (wyd. Akademia Muzyczna w Gdańsku)

Honorowe Nagrody GTPS za lata 2012-2013

  • Elisabeth i Marian Turek
    w dziedzinie nauki i kultury za wydanie i przygotowanie książki „Johannes Hevelius and his Gdańsk”
  • Ludmiła Ostrogórska
    w dziedzinie kultury i sztuki za nadanie nowego wymiaru działalności Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dorobek artystyczny
  • Adam Orzechowski
    w dziedzinie kultury za otwartość na inne dziedziny sztuki niż teatr oraz dorobek artystyczny
  • Grażyna Antoniewicz
    w dziedzinie kultury za publicystykę kulturalną
  • Marek Brand
    w dziedzinie kultury za popularyzację teatru
  • Marek Model
    w dziedzinie sztuki za dokonania plastyczne
  • Andrzej Stelmasiewicz
    w dziedzinie kultury za promocję sztuki
  • Grzegorz Kwiatkowski
    w dziedzinie poezji

Honorowe Nagrody Artystyczne GTPS za działalność kulturalną w 2009 r.

  • Piotr Grosz
    w dziedzinie upowszechniania kultury za prowadzenie działalności wystawienniczej w Galerii „Pionova”
  • Kazimierz Kalkowski
    w dziedzinie plastyki za wystawy ceramiki i malarstwa w Muzeum Sopotu i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
  • Dorota Kolak
    w dziedzinie filmu za rolę „Jestem Twój”, nagrodzonym za Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • Piotr Kotlarz
    w dziedzinie literatury za całokształt twórczości prozatorskiej i naukowej, w szczególności za esej „Dostrzec sens dziejów”
  • Hugo Lasecki
    w dziedzinie malarstwa za wystawę retrospektywną z okazji 50-lecia pracy twórczej w Oddziale Sztuki Współczesnej MNG w Pałacu Opatów
  • Krystyna Łubieńska
    w dziedzinie teatru za całokształt działalności artystycznej
  • Anna Sobecka
    w dziedzinie publicystyki radiowej za cykl audycji w Radiu Gdańsk o tematyce kulturalnej oraz dotyczącej mniejszości etnicznych
  • Jarosław Zalesiński
    w dziedzinie poezji za tom „Wiersze poprzednie i ostatnie”
  • Paweł Zbierski
    w dziedzinie publicystyki TV za cykl audycji „Debata na dwa głosy” oraz inne programy o tematyce kulturalnej

Honorowe Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność kulturalną w 2008 r.

  • Jarosław Balcewicz
    za organizację V Dni Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Gdańsku
  • Kiejstut Bereźnicki
    za jubileuszową wystawę malarstwa w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie
  • Józef Borzyszkowski
    za edycję serii wydawniczej „Pro Memoria”
  • Daniel Kufel
    za opracowanie i edycję albumu fotograficznego „Żuławy Gdańskie”
  • Beata Lentas
    za opracowanie krytycznego wydania Poezji zebranych B. Jasieńskiego
  • Jerzy Model
    za opracowanie i edycję „Słownika Dziennikarzy i Publicystów Wybrzeża 1945-2005”
  • Ryszard Ronczewskiza wybitną rolę Derwida w „Lilii Wenedzie” oraz całokształt pracy aktorskiej
  • Bernard Szyc
    za rolę Tewjego w „Skrzypku na dachu” w Teatrze Muzycznym w Gdyni
  • Elwira Twardowska
    za organizację XII edycji Festiwalu FETA w Gdańsku

Honorowe Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie kultury w 2007 r.

  • Mirosław Baran
    za publicystykę kulturalną w „Gazecie Wyborczej”
  • Paweł Huelle
    za powieść „Ostatnia Wieczerza”
  • Alina Jackiewicz-Kaczmarek
    za wystawę grafiki w galerii Dworek Sierakowskich
  • Anna Janko
    za powieść „Dziewczyna z zapałkami”
  • Włodzimierz Łajming
    za wystawę malarstwa w Muzeum Narodowym w Oliwie
  • Marek Model
    za prowadzenie przez 10 lat galerii „Nowa Oficyna”
  • Jakub Szadaj
    za organizację VIII Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej
  • Andrzej Żurowski
    za eseje „Prehistoria polskiego Szekspira” i „Sam z Szekspirem na scenie”

Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność w dziedzinie kultury w 2006 r.

  • Mieczysław Abramowicz
    w dziedzinie prozy za książkę pt. „Każdy przyniósł co miał najlepszego”
  • Stanisław Bogdanowicz
    za popularyzację problematyki gdańskiej
  • Wojsław Brydak
    w dziedzinie przekładu za książkę pt. „Miasteczka” Johna Updike’a
  • Tadeusz Dąbrowski
    w dziedzinie poezji za zbiór wierszy „Te Deum” i opracowanie antologii „Poza słowa”
  • Andrzej Januszajtis
    za popularyzację historii Gdańska
  • Jan Misiek
    w dziedzinie plastyki za cykl wystaw
  • Roman Perucki
    za stworzenie nowej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku
  • Danuta Szlagowska
    w dziedzinie muzykologii za dzieło „Repertuar muzyczny z siedemnastowiecznych rękopisów gdańskich”
  • Andrzej Krzysztof Waśkiewicz
    za całokształt twórczości

Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność w dziedzinie kultury w 2005 r.

  • Józef Bachórz
    w dziedzinie eseistyki za pracę pt. „Złączyć się z burzą”
  • Ludwik i Barbara Brzuskiewicz
    w dziedzinie renowacji zabytków za prace konserwatorskie na terenie Gdańska
  • Przemysław Dyakowski
    w dziedzinie muzyki za całokształt twórczości
  • Aleksandra Kozłowska
    za popularyzację problematyki kulturalnej
  • Dorota Lulka
    w dziedzinie teatru za rolę Piaf w sztuce „Piaf”
  • Ariana Nagórska
    w dziedzinie poezji za tomik „Lewa faktura”
  • Cezary Paszkowski
    w dziedzinie plastyki za wystawy w Refektarzu w Kartuzach i Nowej Oficynie w Gdańsku
  • Mariusz Więcek
    w dziedzinie debiutu za „Dar języków i inne przejęzyczenia”
  • Wojciech Zmorzyński
    w dziedzinie muzealnictwa za koncepcję i realizację wystawy 60 lat Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2004 r.

  • Andrzej Grzyb
    za tom „Niecodziennik pomorski. Wiersze i prozy mniejsze” wydany przez Bernardinum
  • Zbigniew Joachimiak, Antoni Pawlak, Michał Piotrowski i Władysław Zawistowski
    w dziedzinie promocji kultury za powołanie do życia i systematyczne wydawanie kwartalnika literackiego „Migotania, przejaśnienia”
  • Witold Lubiniecki
    w dziedzinie plastyki za całokształt twórczości artystycznej
  • Zbigniew Olszewski
    w dziedzinie teatru za rolę Łukasza Labana w spektaklu „Profesjonalista” Dusana Kovacevica w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego w Teatrze Wybrzeże
  • Dariusz Paradowski
    w dziedzinie muzyki za wystawienie w Wersalu oper Mozarta „Apollo” i „Hiacynt”
  • Janusz Przybylski
    w dziedzinie muzyki za kierownictwo muzyczne przedstawienia opery Moniuszki „Straszny dwór” we Lwowie
  • Krystyna Puszcz
    w dziedzinie animacji kultury za pieczę nad Międzynarodowym Plenerem Malarzy „Enklawa Łebska”
  • Maciej Świeszewski
    w dziedzinie malarstwa za wystawę w PGS w Sopocie

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2003 r.

  • Piotr Cegielski
    za międzynarodową współpracę kulturalną z województwem pomorskim
  • Dorota Kolak
    w dziedzinie teatru za rolę Matki w „Matce” Stanisława Ignacego Witkiewicza
  • Jacek T. Zieliński
    w dziedzinie debiutu poetyckiego za tomik „Bigos, kawior i konkwista czyli nowy polski romantyzm”
  • Sławoj Ostrowski
    w plastyce za wystawę w PGS w Sopocie
  • Kazimierz Nowosielski
    w dziedzinie poezji za tomik „Ziarno i wiatr”
  • Krzysztof Grzesiak
    w dziedzinie animacji kultury za powołanie i dziesięcioletnią pieczę nad Międzynarodowym Plenerem Malarzy „Enklawa Łebska”
  • Jacek Kaczmarski
    za całokształt twórczości artystycznej
  • Małgorzata Żerwe
    za popularyzację problematyki kulturalnej
  • Katarzyna Popowa-Zydroń
    w dziedzinie muzyki za stworzenie festiwalu muzyki Schuberta i trzydziestolecie działalności twórczej

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2002 r.

  • Anna Augustynowicz
    w dziedzinie teatru, za wyreżyserowanie w teatrze „Wybrzeże” sztuki „Mąż i żona”
  • Piotr Czerski
    w dziedzinie debiutu poetyckiego za tomik „Pospieszne, osobowe”
  • Henryk Cześnik
    w dziedzinie malarstwa za dwie wystawy w Paryżu i wystawę we Lwowie
  • Zbigniew Joachimiak
    w dziedzinie poezji za tom „Migotania, przejaśnienia, czerwone tunele”
  • Stanisław Klimowicz
    w dziedzinie działalności regionalnej, za stworzenie zalążku muzeum etnograficznego
  • Katarzyna Korczak
    za popularyzację problematyki kulturalnej
  • Ryszard Kurylczyk
    w dziedzinie prozy, za powieść „Słowiański przedświt”
  • Dorota Masłowska
    w dziedzinie debiutu prozatorskiego za powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną”
  • Henryk Paner
    za badania archeologiczne w Sudanie
  • Robert Rumas
    w dziedzinie plastyki, za działania plastyczne we Wiedniu i Kopenhadze
  • Marcin Tomczak
    w dziedzinie muzyki za wybitne osiągnięcia dyrygenckie, a w szczególności za zdobycie nagród w konkursie chórów w Korei

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2001 r.

  • Juliusz Baczyński
    w dziedzinie przekładu, za tłumaczenia prozy Warłama Szałamowa i Aleksandra Sołżenicyna
  • Joanna Bogacka
    w dziedzinie teatru, za rolę w „Szarym aniele” w teatrze Atelier
  • Renata i Wojciech Kiedrowscy
    w dziedzinie działalności regionalnej, za prowadzenie oficyny „Czec” popularyzującej literaturę kaszubską
  • Ryszard Kul
    w dziedzinie plastyki, za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem wystawy w Ratuszu Głównego Miasta
  • Bartosz Muszyński
    w dziedzinie poezji, za zbiór „Gwiazdobloki”
  • Daniel Odija
    w dziedzinie prozy za powieść „Ulica”
  • Bożena Olechnowicz
    za systematyczną i kompetentną popularyzację problematyki kulturalnej w Telewizji Gdańsk
  • Kazimierz Radowicz
    w dziedzinie prozy, za całokształt twórczości ze szczególnym uwzględnieniem powieści „A jutro cały świat…”
  • Maria Targońska w dziedzinie plastyki za wystawę w galerii „Nowa Oficyna”
  • Ingmar Villquist
    w dziedzinie dramatu, szczególnie za „Preparaty”
  • Zofia Watrak
    w dziedzinie krytyki artystycznej, za monografię „Wybory i przemilczenia. Od szkoły sopockiej do nowej szkoły gdańskiej”
  • Sławomir Wilk
    w dziedzinie muzyki za wybitne osiągnięcia w pianistyce, a w szczególności za zdobycie tytułu laureata w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 2000r.

  • Filip Czech
    za debiut w dziedzinie poezji (tomik „Wyrąb”)
  • Bogusława Czosnowska
    w dziedzinie pamiętnikarstwa za wspomnienia „Ostatni gong”
  • Zbigniew Jankowski
    w dziedzinie poezji za tom „Słowo ostatnie i wciąż pierwsze”
  • Roman Landowski
    za propagowanie kultury regionalnej, „Kociewski Magazyn Kulturalny”, „Kociewski Kantor Edytorski”
  • Włodzimierz Łajming
    w dziedzinie malarstwa za wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie
  • Adriana Majdzińska
    za debiut w dziedzinie rzeźby, „Siedem grzechów głównych” przedstawionych w kościele św. Jana
  • Piotr Słopecki
    w dziedzinie muzyki za koncerty w ramach roku Bachowskiego
  • Andrzej Turczyński
    w dziedzinie prozy za książkę „Znużenie”
  • Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis
    w dziedzinie teatru za kreacje aktorskie w spektaklu „Wróżby Kumaka”

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za twórczość artystyczną w 1999 r.

  • Józef Borzyszkowski
    za działalność programową Instytutu Kaszubskiego
  • Sławomir Gidel
    w dziedzinie baletu za pomysł, inscenizację i choreografię „Mane Tekel Fares”
  • Jerzy Limon
    w dziedzinie literatury, zwłaszcza za „Kochankowie Wielkiej Niedźwiedzicy” i „Miłość Szekspira”
  • Anna Łajming
    za całokształt twórczości
  • Anna i Jacek Mydlarscy
    w dziedzinie filmu telewizyjnego za „Przestrzeń oczekiwania”
  • Mieczysław Olszewski
    w dziedzinie malarstwa za wystawę w „Sfinksie”
  • Antoni Pawlak
    w dziedzinie poezji za zbiór wierszy „Akt personalny”
  • Twórcy przedstawienia „Hair”
    w dziedzinie teatru za wydarzenie artystyczne

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność artystyczną w 1998 r.

  • Stanisław Gostkowski
    w dziedzinie poezji za tom „Ja jestem piekłem nie inni”
  • Zdzisław Kałędkiewicz
    za całokształt twórczości
  • Stanisław Kotliński
    za upowszechnianie sztuki muzycznej”
  • Piotr Kotow
    w dziedzinie pamiętnikarstwa za wspomnienia „W obozowym szpitalu i w Adaku”
  • Marek Kuczyński
    w dziedzinie muzyki za twórczość kompozytorską
  • Mirosława Lehman
    za upowszechnianie plastyki w galerii „Refektarz” w Kartuzach
  • Krzysztof Nazar
    w dziedzinie reżyserii teatralnej i telewizyjnej za spektakl „Marat-Sade” w Teatrze Wybrzeże i „Ksiądz Marek” w Teatrze TV
  • Kazimierz Ostrowski
    w dziedzinie malarstwa za wystawę w PGS Sopot
  • Anna Sobecka
    za publicystykę kulturalną

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1997 r.

  • Hugon Lasecki
    w dziedzinie malarstwa za wystawę indywidualną Muzeum Narodowym w Gdańsku – Pałac Opatów
  • Zdzisław Pidek
    w dziedzinie rzeźby za niekonwencjonalną formę plastyczną i architektoniczną w międzynarodowym konkursie na pomnik cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz pomnik zagłady w Bełżcu
  • Zygmunt Rychert
    w dziedzinie muzyki za wykonanie VIII Symfonii Es-dur Mahlera zwanej „Symfonią tysiąca”
  • Maciej Dejczer
    w dziedzinie filmu za reżyserię obrazu „Bandyta”
  • Marek Pacuła
    w dziedzinie teatru za reżyserię spektaklu „Zbiór bzdur, Wiesław Dymny-żongler dwusturęki” w Teatrze Miejskim w Gdyni
  • Andre Hubner-Ochodlo
    w dziedzinie teatru za stworzenie teatru „Atelier” i reżyserię spektakli
  • Edmund Kotarski
    w dziedzinie eseistyki za „Gdańsk literacki do XVIIIw.”
  • Stefan Figlarowicz
    w dziedzinie fotografii za program galerii fotografii i wystawę „Koniec i początek”
  • Bożena Budzińska
    w dziedzinie prozy za zbiór opowiadań „Trans”
  • Jarosław Zalesiński
    w dziedzinie poezji za tomik „Wiersze i ślady”

Honorowe Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1996 r.

  • Jarosław Bauć
    za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, m.in. za wyróżniającą się wystawę indywidualną w Galerii Muzeum w Lęborku
  • Lucjan Bokiniec
    w dziedzinie filmu telewizyjnego za całokształt dokumentacji kulturalnego ruchu akademickiego, a w szczególności za film o Bim-Bomie
  • Jerzy Kiszkis
    w dziedzinie teatru za rolę Józefa Kalmity w „Chłopcach” Stanisława Grochowiaka w Teatrze Wybrzeże
  • Grzegorz Klaman
    w dziedzinie plastyki, głównie za instalację „Pneuma”
  • Krzysztof Niedałtowski
    za działalność w upowszechnianiu sztuki
  • Jan Orawiec
    w dziedzinie muzyki za osiągnięcia artystyczne w solowej grze na skrzypcach
  • Bożena Ptak
    w dziedzinie poezji za tomik „Sam sama samotny samotna”
  • Kazimierz Śramkiewicz
    za całokształt twórczości w dziedzinie malarstwa
  • Andrzej Żurowski
    za eseje pt. „Czytając Szekspira”

Laureaci Nagród Artystycznych GTPS za 1995 r.

  • Marek Adamiec
    w dziedzinie krytyki literackiej za książki: „Cień wielkiej tajemnicy”, „Bez namaszczenia”
  • Ewa Jendrzejewska i Piotr Gulbierz
    w dziedzinie teatru za kreacje aktorskie w sztuce „Małpa” na Małej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni
  • Piotr Kotlarz
    w dziedzinie prozy za powieść „Poszukiwania wśród szarości”
  • Leszek Możdżer
    w dziedzinie muzyki za nagranie płyty „Chopin-impresje”
  • Maciej Nowak
    w dziedzinie upowszechniania kultury za działania integrujące Nadbałtyckiego Centrum Kultury środowisk kultury i sztuki krajów nadbałtyckich
  • Jarosław Olszewski
    w dziedzinie malarstwa za wyróżniającą się wystawę w Galerii „EL”
  • Anna Luba Sąsiadek
    w dziedzinie baletu za rolę Julii w spektaklu „Romeo i Julia”
  • Ryszard Stryjec w dziedzinie grafiki za wystawę w Galerii Mistrzów Pałacu Opatów
  • Andrzej Umiastowski
    w dziedzinie malarstwa za wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju
  • Julia Wernio
    w dziedzinie teatru za reżyserię sztuki Stanisława Witkiewicza „Sonata Belzebuba” w Teatrze Miejskim w Gdyni

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w 1994 r.

  • Andrzej Krzysztof Waśkiewicz
    poezja
  • Alina Kietrys
    publicystyka kulturalna
  • Kazimierz Macur konserwacja zabytków
  • Stanisław Szwechnowicz
    rzeźba
  • „Golden Life”
    muzyka
  • Maria Kańska
    telewizja
  • Józefa Wnukowa
    malarstwo
  • Stanisław Esden-Tempski
    proza
  • Teresa Ferenc
    poezja
  • Zbigniew Olszewski
    teatr
  • Stefan Chazbijewicz
    film

Nagrody Artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za 1993 r.

  • Henryk Mądrawski
    w dziedzinie twórczości plastycznej, za wystawy w galeriach „Triada” i „Punkt” (malarstwo)
  • Jerzy Łapiński
    w dziedzinie twórczości aktorskiej, za rolę w „Krzesłach” E. Ionesco (teatr)
  • Joanna Bogacka
    w dziedzinie twórczości aktorskiej, za rolę w „Krzesłach” E. Ionesco (teatr)
  • Stanisław Michalski
    w dziedzinie twórczości aktorskiej, za rolę w „Zimorodku” (teatr)
  • Paweł Skałuba
    za wejście do finału I konkursu im. Placido Domingo (muzyka)
  • Maciej Bubella
    za propagowanie sztuki w TV gdańskiej (telewizja)
  • Selim Chazbijewicz
    w dziedzinie twórczości poetyckiej, za tomik „Poezja Wschodu i Zachodu” / „Przedświt” 1993 / (poezja)
  • Zbigniew Żakiewicz
    w dziedzinie twórczości prozatorskiej, za powieść „Wilio w głębokościach morza” / KAW, Kraków 1993 / (proza)
  • Stanisław Dejczer
    w dziedzinie twórczości prozatorskiej, za powieść „Kochanek Hitlera” / Dom Wydawniczy „REBIS” 1993 / (proza)
  • Michał Błażejewski
    w dziedzinie twórczości eseistycznej za książki „Stereotypy Ziemiomorza w wybranych powieściach pisarzy Wybrzeża Gdańskiego” / Wydawnictwo UG 1993 / i „Powiernik pieśni” / Phantom Press 1993 / (esej)
  • Kazimierz Nowosielski
    w dziedzinie twórczości eseistycznej, za książkę „Przestrzeń Oczekiwania” / Wydawnictwo UG 1993 / (esej)
  • Wojsław Brydak
    w dziedzinie przekładu, za przekład książki Johna Updike’a „Przypomnij się, Króliku” (przekład)

Laureaci Nagród Artystycznych GTPS za 1992 r.

  • Kiejstut Bereźnicki
    malarz, profesor PWSSP w Gdańsku; w dziedzinie malarstwa, szczególnie za cykl wystaw w Częstochowie, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu i Katowicach, prezentowanych w 1992 r.
  • Andrzej Głowiński
    muzyk, kompozytor; w dziedzinie muzyki, za muzykę teatralną do spektakli w Teatrze „Wybrzeże”: E. Ionesco „Krzesła”, W. Gibson „Dwoje na huśtawce”, H. Ibsen „Kobieta z morza”
  • Zbigniew Joachimiak
    poeta, tłumacz; w dziedzinie literatury za tom wierszy „Cztery tematy” wydany przez oficynę „Firet”
  • Krzysztof Kalukin
    operator filmowy; w dziedzinie twórczości telewizyjnej, za realizację zdjęć filmowych w 1992 r.
  • Dorota Kolak
    aktorka Teatru „Wybrzeże”; w dziedzinie teatru, za rolę Lebiadkiny w „Biesach” F. Dostojewskiego i Bolety w „Kobiecie z morza” H. Ibsena
  • Irena Kuran-Bogucka
    grafik, tłumacz; w dziedzinie literatury, za przekład tomu wierszy Federica Garcii Lorki „Romancero cygańskie” wydanego wydanego przez oficynę „Mitel”
  • Piotr Kusiewicz
    śpiewak (tenor), solista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku; w dziedzinie muzyki, szczególnie za udział w światowym prawykonaniu oraz nagraniu dzieła Jean-Francois Le Sueur „La Mort D’adam” na Festiwalu Muzycznym w La Chaise-Dieu (Francja) we wrześniu 1992 r.
  • Jacek Mikołajczak
    aktor Teatru „Wybrzeże”; w dziedzinie teatru, za rolę Wierchowieńskiego w „Biesach” F. Dostojewskiego
  • Ryszard Minkiewicz
    śpiewak (tenor), solista; w dziedzinie muzyki – za osiągnięcia w dziedzinie śpiewu solowego na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Tuluzie
  • Artur Tomaszewski
    poeta; w dziedzinie literatury, za debiut poetycki „Izaak czyli powrót do śmiechu” wydany przez oficynę „Victoria”
  • Halina Winiarska
    aktorka; w dziedzinie filmu, za rolę Augusty w filmie Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów „Odjazd”
  • Zbigniew Żakiewicz
    prozaik, eseista; w dziedzinie literatury za tom prozy „Saga wileńska” wydany przez oficynę „Graf”

Laureaci Nagród Artystycznych GTPS za 1991 r.

  • Edmund Puzdrowski
    w dziedzinie poezji, za tom „Klisze i ziarna” wydany przez wydawnictwo „Officina Nostra”
  • Jerzy Limon
    w dziedzinie prozy, za powieść „Kaszubska madonna” wydaną przez Wydawnictwo „Graf”
  • Stefan Chwin
    w dziedzinie prozy, za książkę „Krótka historia pewnego żartu. Sceny z Europy Środkowej” wydaną przez krakowską Oficynę Literacką
  • Edward Roguszczak
    w dziedzinie plastyki, za wybitne osiągnięcia w ceramice plastycznej
  • Halina Winiarska
    w dziedzinie teatru, za całokształt twórczości ze szczególnym wyróżnieniem roli Matki w Dialogach karmelitanek
  • Kuba Zaklukiewicz
    w dziedzinie teatru, za rolę Księdza Robaka w spektaklu „Pana Tadeusza” w Teatrze Miejskim w Gdyni
  • Wojciech Misiuro
    w dziedzinie teatru, za kreowanie nowych form w Teatrze Ekspresji
  • Jan Łukaszewski
    w dziedzinie muzyki, za twórcze osiągnięcia chóru „Schola Cantorum Gedanensis”
  • Marian Ligęza
    w dziedzinie twórczości telewizyjnej, za realizacje telewizyjne w Ośrodku Gdańskim

Nagrody Artystyczne GTPS za twórczość w 1989 r.

  • Maciej Dejczer
    reżyser i współscenarzysta filmu „300 mil do nieba”
  • Hanna Nowicka-Grochal
    malarz i grafik; za walory odkrywcze swojego debiutu artystycznego w malarstwie, reprezentowanego w Galerii BWA „Pod Wodnikiem” w Gdańsku
  • Mieczysław Kochanowski
    naukowiec i działacz polityczny; w dziedzinie eseju za książkę „Radość poważna” o Bim-Bomie, studenckim teatrzyku działającym w Gdańsku przed i po Październiku 1956 r.
  • Zdzisław Pidek
    rzeźbiarz, uczeń Franciszka Duszeńki; za rzeźby– instalacje, pokazane w salonie wystawowym KMPiK w Gdańsku
  • Łukasz Rogiński
    grafik; za trzy wystawy w 1989 r. prezentujący jego dorobek artystyczny: w Pałacu Opatów w Oliwie, Galerii „Art” oraz Galerii „Punkt”
  • Lech Wałęsa
    działacz związkowy i polityczny, twórca NSZZ „Solidarność”; w dziedzinie literatury faktu za książkę „Droga nadziei”
  • Krzysztof Wójcicki
    prozaik, eseista i dramaturg; za książkę „Rozmowy z Mokwą”, obszerny szkic krytyczno-literacki
  • Piotr Zajęcki
    malarz, grafik i pedagog; w dziedzinie malarstwa sztalugowego za prezentację wybitnych walorów artystycznych i humanistycznych swych prac zaprezentowanych w Galerii BWA „Pod Wodnikiem” w Gdańsku

źródło: Sprawozdanie z działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w latach 1987-1990, s.15

Honorowe Nagrody GTPS za twórczość artystyczną w roku 1988

  • Mirosław Baka
    za kreację aktorską w filmie „Krótki film o zabijaniu” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego
  • Janusz Hajdun
    za twórczość w dziedzinie kompozycji, szczególnie za muzykę do filmów „Zdarzenie” i „Urząd”
  • Kazimierz Kalkowski
    ceramika, za nowatorskie rozwiązania formalne w dziedzinie ceramiki artystycznej
  • Teresa Miszkin
    malarstwo, za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa sztalugowego na forum międzynarodowym
  • Ludmiła Ostrogórska
    rzeźba, za osiągnięcia w dziedzinie małych form rzeźbiarskich oraz rzeźby kameralnej
  • Wiktor Pepliński
    w dziedzinie eseistyki, szczególnie za książkę „Prasa pomorska w Drugiej Rzeczypospolitej”
  • Stefan Figlarowicz
    w dziedzinie fotografiki, za realizację albumu „Zostań z nami” i realizację wystawy „Trójmiejski Park Krajobrazowy”
  • Andrzej K. Waśkiewicz
    za koncepcję i realizację miesięcznika literacko-artystycznego „Autograf”
  • Zygmunt Wysocki
    konserwacja zabytków, za projekt i realizację odbudowy świątyni królowej Hatszepsut w Deir El Bahari w Egipcie
  • Władysław Zawistowski
    w dziedzinie dramaturgii, szczególnie za sztukę „Stąd do Ameryki”
  • Zbigniew Żakiewicz
    w dziedzinie literatury, szczególnie za powieść „Ciotuleńka”

Nagrody Artystyczne GTPS za 1987 r.

  • Henryk Bista
    za kreacje aktorskie w teatrze, filmie i TV szczególnie za wybitną rolę w inscenizacji telewizyjnej sztuki „Opowieści Hollywoodu”
  • Tomasz Bogusławski
    za twórczość w dziedzinie grafiki użytkowej, szczególnie za osiągnięcia artystyczne w projektowaniu plakatów
  • Jerzy Gruza
    za błyskotliwą inscenizację musicalu „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Muzycznym w Gdyni
  • Paweł Huelle
    w dziedzinie literatury, za powieść „Weiser Dawidek” wydaną przez Wydawnictwo Morskie w 1987 r.
  • Władysław Jackiewicz
    za twórczość w dziedzinie malarstwa, szczególnie za znakomity zestaw prac zaprezentowany na wystawie indywidualnej w Zachęcie w 1987 r.
  • Wojciech Milewski
    w dziedzinie fotografiki, szczególnie za przygotowanie i aranżację wystawy retrospektywnej „Gdańska fotografia artystyczna 1947-1987”
  • Konrad Pałubicki
    za twórczość w dziedzinie kompozycji, szczególnie za koncert fortepianowy „Gdańsk”
  • Stanisław Radwański
    za twórczość w dziedzinie rzeźby, szczególnie za znakomity zestaw prac zaprezentowany na indywidualnej wystawie w Galerii BWA w Gdańsku w 1987 r.
  • Brunon Zwarra
    za osiągnięcia w dziedzinie literatury wspomnieniowej, szczególnie za książkę „W gdańskiej twierdzy” wydanej przez Wydawnictwo Morskie w 1987 r.
  • Andrzej Żurowski
    w dziedzinie krytyki teatralnej, szczególnie za zbiór esejów pt. „Latający fotel”, wydany przez Krajową Agencję Wydawniczą

Nagrody Artystyczne GTPS za 1986 r.

  • Krzysztof Babicki
    za osiągnięcia inscenizacyjne i reżyserskie na scenach Teatru Wybrzeże
  • Henryk Cześnik
    za twórczość w dziedzinie malarstwa
  • Wiesław Dembskiza twórczość w dziedzinie grafiki (szczególnie za osiągnięcia artystyczne w technice mezzotinta)
  • Eugeniusz Głowski
    za osiągnięcia kompozytorskie i pedagogiczne w dziedzinie muzyki współczesnej
  • Henryk Kabat
    za osiągnięcia w dziedzinie fotografii (szczególnie za album „Dar Pomorza”)
  • Mariusz Kulpa
    za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby portretowej i pomnikowej (szczególnie za pomnik – dar narodu polskiego dla miasta Nagasaki)
  • Zbigniew Kuźmiński
    za twórczość filmową (szczególnie za reżyserię filmu „Nad Niemnem”)
  • Stanisław Michalski
    za kreacje aktorskie w sztukach „Pułapka” T. Różewicza, „Irydion” Z. Krasińskiego, „Wiśniowy sad” A. Czechowa
  • Andrzej Piskozub
    za tom esejów „Polska morska – czyn XX wieku” – nowatorskie ujęcie spraw morskich Polaków
  • Kazimierz Radowicz
    za twórczość dramaturgiczną i scenariuszową (szczególnie za film „Nad Niemnem”)
  • Wojciech Rajski
    za założenie i prowadzenie Orkiestry Kameralnej w Gdańsku