POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO “OPÓR” | wystawa prac Arega Balayana „JESTEM”

9 lipca 2022, 18:00

Pokaz filmu Dokumentalnego „OPÓR” oraz wystawa prac Arega Balayana „JESTEM”

Data: sobota 9 lipca, godz. 18:00

Miejsce: Galeria „PUNKT”, ul. Chlebnicka 2


Związek Ormiański w Gdańsku oraz Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zapraszają na pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego (26 min.) pt. „Opór” ormiańskiego reżysera Armana Yeritsyana.

Film artystycznie łączy dwie sprzeczne ze sobą katastrofy, przez które przeszła Armenia w 2020 roku: pandemię COVID-19 i 44-dniową wojnę o Górski Karabach. Te dwie kroniki – wojny i pandemii – mają wiele wspólnego z biografiami wielowiekowych rękopisów, które zachowały się w Instytucie Starożytnych Manuskryptów im. Mesropa Masztoca (Matenadaran) w Erywaniu. Na przestrzeni wieków rękopisy były atakowane przez wrogów, ewakuowane, wiele znosiły na szlakach migracyjnych, a także, o dziwo, chorowały na zakaźne choroby grzybicze. Przesłanie filmu jest humanitarne, sprzeciwia się wszelkim przejawom wojny, zwłaszcza wojnie kulturowej.

Obejrzyj zwiastun filmu.


Pokazowi filmu towarzyszyć będzie wystawa prac Arega Balayana pt. JESTEM. Areg Balayan w JESTEM pokazuje bardzo osobistą refleksję z zeszłorocznej, już czwartej dla niego wojny w Górskim Karabachu, w której brał udział jako fotoreporter. 

Ta była czwarta z kolei. 

Tym razem inna niż poprzednie. Tym razem będąc w środku, mogłem zobaczyć z zewnątrz to, co działo się ze mną, uwolniłem się…

Kiedy ludzie pisali albo dzwonili i pytali, jak się mam, odpowiadałem, że JESTEM. I tak naprawdę był to jedyny trafny opis, który w pełni odpowiadał temu uczuciu bycia w tym czasie i w tej przestrzeni. 

Moje robaczki są o owym „jestem” każdego z nas. Są tymi dziećmi w głębi nas- ciekawskimi, niegrzecznymi, głodnymi wiedzy, troskliwymi, delikatnymi, poszukującymi, obserwującymi. Są tymi, kto nas budzi, wewnętrznymi budzikami.

Ot takie zabawne rzeczy…

Areg Balayan

Areg Balayan (ur. w 1980) – ormiański fotograf i ilustrator. Jego fotoreportaż “MOB. Widziane od środka” zdobył m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Direct Look oraz w Aurora Photo Competition, gdzie jury przewodniczył John Stanmeyer. Prace Balayana dla agencji PAN były wykorzystywane m.in przez Reutersa, Al Jazeerę czy “Daily Mail”.


Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem Armanem Yeritsyanem i kompozytorem Mikayelem Nshanyanem. Spotkanie poprowadzi dr Vahram Mkhitaryan, adiunkt katedry Fotografii na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, autor wielokrotnie nagradzanego polsko-ormiańskiego dokumentalnego filmu „Pieśń pasterza” i krótkometrażowego filmu fabularnego „Mleczny brat”

Arman Yeritsyan – absolwent Wydziału Reżyserii Filmów Fabularnych Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu, reżyser wielu filmów reklamy społecznej i wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in. „Pod gołym niebem” i „Cześć Felini”. Pracował w studiu filmowym „Monarch Films”, „Internews Armenia”, współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi w Armenii i Rosji. Prowadził szereg warsztatów i kursów mistrzowskich dotyczących filmu dokumentalnego i dziennikarstwa telewizyjnego na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, WGIK, Internews Russia, Południowokaukaskim Forum Młodych Filmowców Dokumentalnych, w Państwowym Instytucie Teatru i Kina w Erywaniu. W latach 2007 – 2015 współpracował ze Studiem Filmów Dokumentalnych Bars Media, gdzie wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych wyprodukowanych w międzynarodowej koprodukcji, są to „Ostatni w Armenii tancerz na linie” (koprodukcja z NHK, ITVS, YLE, SVT i TVP), „Donkeymentary” (koprodukcja z ARTE France), „15 Young by Young: Kings for Sale” (koprodukcja z ARTE France, Avantis Promo), „One, Two, Three” (koprodukcja z Niemcami i Norwegią).

Mikayel Nshanyan – młody ormiański wokalista i kompozytor. Studiował na Erywańskim Państwowym Uniwersytecie (YSU) na wydziale stosunków międzynarodowych, ma tytuł magistra politologii. Jest solistą w „Centrum Kultury im. Charlesa Aznavoura” na Uniwersytecie Państwowym w Erywaniu (YSU). Wykonuje utwory w wielu gatunkach muzycznych, takich jak pop, jazz, folk rock, metal, country, R&B, śpiew klasyczny. Mikayel był liderem zespołu muzycznego „Historia”, wokalistą i pianistą. Współpracował ze studiem „Asatid Records”, „Jams Studio”, „H & A Records”, nagrał kilka oryginalnych teledysków, takich jak „On the Other Side” (2018), „Feels like this!” (2019), „Lost Love” (2019), „On & Off” (2021). W latach 2020-2021 w ramach współpracy z „Yerits Production”, skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego „Resistance” („Opór”) w reżyserii Armana Yeritsyana. Mikayel interesuje się również kulturą japońską i polityką międzynarodową krajów azjatyckich.