FAZA | Kuchnowska | Lewandowska | Godlejewska

18 marca 2022, 18:00

Wystawa Barbary Kuchnowskiej, Agnieszki Lewandowskiej i Marty Godlejewskiej pt. „Faza”

Wernisaż: piątek 18 marca, godz. 18:00

Miejsce: Galeria „PUNKT”, ul. Chlebnicka 2

Data:  18.03 – 22.03

18 marca – 18:00 – 20:00
19 marca – 12:00 – 16:00
20 marca – 12:00 – 16:00
21 marca – 14:00 – 16:00
22 marca – 12:00 – 18:00


Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę z cyklu „Śladami Profesora Marka Modela”.

Wystawa „FAZA” przedstawia przekrój przez prace trzech artystek: Barbary Kuchnowskiej, Agnieszki Lewandowskiej i Marty Godlejewskiej. Trzy osobowości malarskie z jednej pracowni, pozornie zmierzające w kierunku doskonalenia się warsztatowego ale ostatecznie obierające zupełnie odmienne kierunki. Marta maluje wizerunki swoich bliskich osób – męża oraz dzieci. Demonstruje miłość do rodziny, okazuje swoją delikatność i pokazuje widzom swój intymny świat. Barbara zajmuje się wizerunkami ptactwa, pokazuje związki biologii z człowiekiem a jednocześnie odkrywa zawiłości formy ich budowy. Agnieszka zajmuje się portretami, interesuje ją psychika ludzka i jak wyrazem twarzy ją przedstawić. Fascynuje ją też dawne malarstwo europejskie, a co za tym idzie również stroje z epoki.


Barbara Kuchnowska, studentka IV roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Ma za sobą wystawy indywidualne jak i zbiorowe. Inspiracje do swoich prac czerpie z obserwacji natury, zachowań, które łącza człowieka ze zwierzęciem zacierając między nimi granice. W swoich pracach pragnie umieścić w zwierzęciu cząstkę człowieczeństwa, szczególnie w oczach, które stają się furtką do wnętrza. Największe wrażenie robią na niej przedstawiciele niderlandzkiego realizmu, jednak z pasją obserwuje poczynania artystów współczesnych. Poza malarstwem prowadzi Stowarzyszenie Artystyczne Pictura zajmujące się organizacją wydarzeń artystycznych oraz pisze Ikony.


Agnieszka Lewandowska urodziła się w 1998 roku w Gdańsku. W roku 2018 ukończyła Gdyńskie Liceum Plastyczne, a obecnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Czerpie inspiracje z całej gamy postaci z historii sztuki, zarówno dawnej jak i współczesnej. Niezmiernie interesuje ją sztuka baroku z czego najbardziej fascynującymi twórcami są dla niej m.in. Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens, Artemisia Gentileschi i Diego Velazquez. W jej malarstwie często pojawiają się motywy przemocy, krwi, mięsa, spożywania, czy rozkładu ciała, co można rozumieć jako realizację barokowego vanitas. Interesuje ją fizyczność istoty, jej masa, kolor, forma, a także powiązania ewolucyjne między wszystkim co żyje na Ziemi. Zależy jej na wywołaniu intensywnych doznań estetycznych, dotykania tematów zakazanych, a jednocześnie uniwersalnych takich jak śmierć, pożywianie się, seks, miłość, nienawiść itd. Pragnie wywołać w widzu samoświadomość własnej cielesności i podleganiu prawom natury.


Marta Godlejewska urodziła się w 1996 roku w Gdańsku. W roku 2016 ukończyła Gdyńskie Liceum Plastyczne, a obecnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W jej malarstwie nieustannie przewijają się tematy związane z fizycznością i relacjami między ludźmi. Interesuje ją rozwój człowieka oraz zmiany jakie temu towarzyszą.
Inspirującymi twórcami są dla niej m.in. Lucian Freud oraz Jenny Saville. W jej malarstwie pojawiają się motywy związane z cielesnością, macierzyństwem oraz całe spektrum emocji związanych z tymi tematami. Jej prace balansują na granicy tego co fizyczne a niemożliwe do zbadania i dotknięcia.
Swoim malarstwem chce wywołać w odbiorcy niecodzienne emocje, ale jednocześnie pokazać część siebie, co uważa za bardzo intymny dialog z drugim człowiekiem.


Szanowni Państwo, w trakcie trwania wystawy w Galerii PUNKT GTPS będą zbierane dary na rzecz Ukrainy.


Zbiórka w dniach 18 – 22 marca
18 marca – 18:00 – 20:00
19 marca – 12:00 – 16:00
20 marca – 12:00 – 16:00
21 marca – 14:00 – 16:00
22 marca – 12:00 – 18:00


Zbieramy tylko rzeczy z listy
Środki higieny osobistej:
• mydło, mydło szare
• żele pod prysznic, szampony do włosów
• pasta do zębów
• szczoteczki do zębów
• podpaski, tampony, wkładki higieniczne
• chusteczki mokre (małe opakowania)
• środki higieny dla niemowląt i dzieci