CZYTANIA PERFORMATYWNE W PUNKT VOL. 4 | STANISŁAWA PRZYBYSZEWSKA SPRAWA DANTONA

Czwarta odsłonę projektu teatralnego „Czytania performatywne w Punkt”.

Tytuł: Sprawa Dantona (sceny wybrane)
Autorka: Stanisława Przybyszewska

Reżyseria: Beniamin Koralewski

Obsada: Marta Jaszewska, Paweł Klowan, Piotr Srebrowski, Bartłomiej Sudak

Data: piątek 15 listopada, godz. 12:00 | sobota 16 listopada, godz. 18:00

Miejsce: Galeria Punkt
ul. Chlebnicka 2

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem email: rezerwacje@gtps.art.pl


Czytanie performatywne Sprawa Dantona (sceny wybrane) Stanisławy Przybyszewskiej to kompilacja scen skupiająca się wokół charakterów, zachowań i przekonań głównych bohaterów: Maximiliena de Robespierre’a i Georgesa Dantona. Realizacja unika scen zbiorowych na rzecz ukazania konfliktu z perspektywy prywatnego życia i wewnętrznych rozterek postaci. Przywódcy także mają swoje słabości, o których zawsze wie niewielu…


Stanisława Przybyszewska była nieślubną córką pisarza Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny. Urodziła się w Krakowie w 1901 roku, ale ponad jedną trzecią swojego krótkiego życia (zmarła w wieku 34 lat) spędziła w Gdańsku. Do Wolnego Miasta przyjechała w 1923 roku z mężem Janem Panieńskim, malarzem, który został nauczycielem rysunków w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Panieński zmarł nagle dwa lata później, Przybyszewska zaś została w Gdańsku aż do końca swoich dni.
Pozostawiła po sobie wiele dzieł niedokończonych – wśród nich głównie opowiadania i dramaty. Fascynował ją temat rewolucji francuskiej, której poświęciła m.in. dramat „Sprawa Dantona”. Z powodów politycznych pięcioaktowe dzieło spotkało się z nieprzychylnym odbiorem krytyków. Mimo to dramat trafił na deski teatrów kilkakrotnie: w reżyserii Edmunda Wiercińskiego w Teatrze Wielkim we Lwowie (1931 rok), w reżyserii Aleksandra Zelwerowicza w Teatrze Polskim w Warszawie (1933 rok), następnie, po kilkudziesięcioletniej przerwie, w 1967 roku wystawiono go w Teatrze Polskim we Wrocławiu (reż. Jerzy Krasowski). 9 listopada 1980 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się polska premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego. Na podstawie dramatu powstał także późniejszy film Wajdy „Danton”.


Marta Jaszewska

aktorka, pedagog, menadżer kultury. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Pedagogiki ze specjalnością Menadżer Kultury, UWM Olsztyn. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem w Toruniu oraz Teatrem Rozmaitości Adama Gromadzkiego.

Piotr Srebrowski

absolwent wydziału lalkarskiego PWST we Wrocławiu (2010), aktor teatralny, filmowy, oraz reżyser. Od 2011 współpracuje z trójmiejskimi scenami – Teatr Miniatura, Teatr Off de Bicz, Teatr Gdynia Główna, Teatr BOTO, CKG, Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr BRO, Filharmonia Bałtycka.

Paweł Klowan

aktor, wokalista, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Debiutował w roli Pepe w musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina w reż. Leszka Czarnoty na scenie Opery na Zamku Szczecinie. Występował m.in. w teatrach: Operze na Zamku Szczecinie, Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Dramatycznym w Elblągu, Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Dramatycznym im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz Uckermärkische Bühnen Schwedt (Niemcy). Na co dzień występuje w Konsulacie Kultury („Mayday”, „O co biega?”, „Iwan-carski syn”). Prowadzi również pracownię teatralną w Młodzieżowym Domu Kultury.

Bartłomiej Sudak

aktor, muzyk, wokalista, absolwent Lart StudiO i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Gdynia Główna, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Toruniu.. Można go zobaczyć w trójmiejskich spektaklach O co biega?, O miłości… wg Wojciecha Młynarskiego, Pomiędzy wg Ślubu Witolda Gombrowicza oraz na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu w spektaklach Jacek i Placek na tropie księżyca i Tajemnica Tomka Sawyera. Były członek i solista warszawskiego chóru gospel Sienna Gospel Choir. Najlepiej czuje się w charakterystycznych rolach drugoplanowych, przede wszystkim w komediach czy farsach.