Zbigniew Gorlak | MULTI KULTI BIO ARMY LEGO 2018

12 października 2018, 18:00

z_gorlak

Wystawa prof. Zbigniewa Gorlaka "MULTI KULTI BIO ARMY LEGO 2018"

Kurator: prof. Marek Model

Wernisaż: piątek 12 października, godz. 18:00

Miejsce: Galeria "PUNKT", ul. Chlebnicka 2

Data: 12 października - 24 października
wtorki, środy, czwartki 10:00 – 15:00

❖❖❖

Zbigniew Gorlak - urodzony w 1955 r. w Sopocie. Dyplom uzyskał w 1979 roku w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. II stopień kwalifikacji uzyskał w 1999 roku. Od czasu dyplomu w PWSSP (obecnie ASP) bierze udział w wystawach zbiorowych i organizuje pokazy indywidualne malarstwa i grafiki, szczególnie litografii. Jest pomysłodawcą wielu projektów wystawienniczych, między innymi Retrospekcja I i II prezentujących najlepsze dyplomy graficzne, wymian międzyuczelnianych Wrocław w Gdańsku – Gdańsk we Wrocławiu, Poznań w Gdańsku – Gdańsk w Poznaniu. Prace w zbiorach Firmy LEGO w Bilung, w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą, Fundacji M.M. Pieńkowski, Biblioteki Narodowej w Warszawie. Uprawia malarstwo, grafikę, litografię, linoryt, serigrafię.

Prace Zbigniewa Gorlaka znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Kielcach, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w zbiorach Firmy LEGO w Bilung, w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą, Fundacji M.M. Pieńkowski.

***

Najbliżej mi do Chiaromontego, filozofów starożytnych, kultury śródziemnomorskiej, do Thomasa Tallisa czy Steve'a Reiche'a. Obce jest mi płynięcie w tzw. mainstreamie. Kierunek drogi artystycznej wyznaczam sobie sam. Paradoksalnie bliżej mi w myśleniu w sztuce do Davida Salle czy Jeffa Koonsa. Może widzenie rzeczywistości i stosunek do tradycji zbliża myślenie pokoleniowo? Patrzeć przed siebie i wokół, ale czuć ciągły „oddech przeszłości”. Być wiernym sobie, być cenzorem obojętności społeczności międzynarodowych, ich infantylności i stadnego myślenia o kulturze. Dystans do „tłumu” pozwala na poruszanie się w opozycji do konformizmu i wszechpanującej „poprawności”.

❖❖❖

Wydarzenie na fb

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki © 2018

created by Mechacats Inc.