Czytania performatywne w Punkt vol. 4 | Stanisława Przybyszewska Sprawa Dantona

15 i 16 listopada 2019

Zapraszamy na czwartą odsłonę projektu teatralnego "Czytania performatywne w Punkt".

Sprawa Dantona (sceny wybrane)

Autorka: Stanisława Przybyszewska

Reżyseria: Beniamin Koralewski

Obsada: Marta Jaszewska, Paweł Klowan, Piotr Srebrowski, Bartłomiej Sudak

Data: piątek 15 listopada, godz. 12:00 | sobota 16 listopada, godz. 18:00

rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem email: rezerwacje@gtps.art.pl

Miejsce: Galeria PUNKT, ul. Chlebnicka 2

❖❖❖

Czytanie performatywne Sprawa Dantona (sceny wybrane) Stanisławy Przybyszewskiej to kompilacja scen skupiająca się wokół charakterów, zachowań i przekonań głównych bohaterów: Maximiliena de Robespierre'a i Georgesa Dantona. Realizacja unika scen zbiorowych na rzecz ukazania konfliktu z perspektywy prywatnego życia i wewnętrznych rozterek postaci. Przywódcy także mają swoje słabości, o których zawsze wie niewielu...

❖❖❖

Stanisława Przybyszewska była nieślubną córką pisarza Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny. Urodziła się w Krakowie w 1901 roku, ale ponad jedną trzecią swojego krótkiego życia (zmarła w wieku 34 lat) spędziła w Gdańsku. Do Wolnego Miasta przyjechała w 1923 roku z mężem Janem Panieńskim, malarzem, który został nauczycielem rysunków w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Panieński zmarł nagle dwa lata później, Przybyszewska zaś została w Gdańsku aż do końca swoich dni.
Pozostawiła po sobie wiele dzieł niedokończonych – wśród nich głównie opowiadania i dramaty. Fascynował ją temat rewolucji francuskiej, której poświęciła m.in. dramat „Sprawa Dantona”. Z powodów politycznych pięcioaktowe dzieło spotkało się z nieprzychylnym odbiorem krytyków. Mimo to dramat trafił na deski teatrów kilkakrotnie: w reżyserii Edmunda Wiercińskiego w Teatrze Wielkim we Lwowie (1931 rok), w reżyserii Aleksandra Zelwerowicza w Teatrze Polskim w Warszawie (1933 rok), następnie, po kilkudziesięcioletniej przerwie, w 1967 roku wystawiono go w Teatrze Polskim we Wrocławiu (reż. Jerzy Krasowski). 9 listopada 1980 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się polska premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego. Na podstawie dramatu powstał także późniejszy film Wajdy „Danton”.

❖❖❖

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki © 2018

created by Mechacats Inc.