Czytania Performatywne w Punkt | vol. 3: Lech Bądkowski Sąd nieostateczny

20 i 21 września 2019

Zapraszamy na trzecią odsłonę projektu teatralnego "Czytania performatywne w Punkt".

Sąd nieostateczny

Autor: Lech Bądkowski

Reżyseria: Beniamin Koralewski

Obsada: Krzysztof Berendt, Marta Jaszewska, Magdalena Sowińska, Bartłomiej Sudak

Data: piątek 20 września, godz. 10:00 | sobota 21 września, godz. 16:00

rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem email: rezerwacje@gtps.art.pl

Miejsce: Galeria PUNKT, ul. Chlebnicka 2

❖❖❖

Sąd nieostateczny Lecha Bądkowskiego jest rozważaniem w formie bajki nad naturą człowieka. Dotyka problemów związanych z nienawiścią, przebaczaniem, chciwością, brakiem zrozumienia. Jest to utwór oparty na motywach kaszubskich. Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej scenerii w świecie demonów. Purtk (kaszubski diabeł) i jego pomocnik Slednik snują intrygę, która doprowadziła do zgody skłócone ze sobą kobiety. Jest to pokaz jak w ludzkiej naturze zło bierze górę nad dobrem.

❖❖❖

Lech Bądkowski - urodził się w 1920 r. w Toruniu, zmarł w 1984 r. w Gdańsku. Pisarz, dziennikarz, tłumacz, działacz polityczny, kulturalny i społeczny. Od 1952 r. związany był z prasą na Wybrzeżu (Dziennik Bałtycki, Rybak Morski). Od 1953 r. związany ze Związkiem Literatów Polskich. W latach 1954-1956 był kierownikiem Teatru Lalki i Aktora Miniatura. W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), mimo, że nie był Kaszubą i nie mówił po kaszubsku. W jego dorobku znajdują się między innymi: powieści (Wesoło w tropikach), zbiory opowiadań (Bitwa trwa), bajki (Złoty sen), dramaty (Sąd nieostateczny) oraz dzieła publicystyczne i szkice historyczne. Łącznie napisał ok. 1000 artykułów oraz 30 książek i broszur.
Za twórczość i działalność na rzecz Pomorza otrzymał Medal Stolema (1978). W 1987 r. Lech Bądkowski został patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2000 r. otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

❖❖❖

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

❖❖❖

jaszewska

Marta Jaszewska

aktorka, pedagog, menadżer kultury. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Pedagogiki ze specjalnością Menadżer Kultury, UWM Olsztyn. Współpracuje z Teatrem Gdynia Główna, Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem w Toruniu oraz Teatrem Rozmaitości Adama Gromadzkiego.

magdalena sowińska

Magdalena Sowińska

studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu prof.zw. Wiesławy Maliszewskiej. Występowała w operze "Dydona i Eneasz" H. Purcella oraz w operetce "Ptasznik z Tyrolu" K. Zellera wystawianych na scenie Akademii Muzycznej.

krzysztof berendt

Krzysztof Berendt

absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współpracuje z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Stowarzyszeniem Twórców i Orędowników Kultury Anima.

bartłomiej sudak

Bartłomiej Sudak

aktor, muzyk, wokalista, absolwent Lart StudiO i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Gdynia Główna, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Toruniu.. Można go zobaczyć w trójmiejskich spektaklach O co biega?, O miłości… wg Wojciecha Młynarskiego, Pomiędzy wg Ślubu Witolda Gombrowicza oraz na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu w spektaklach Jacek i Placek na tropie księżyca i Tajemnica Tomka Sawyera. Były członek i solista warszawskiego chóru gospel Sienna Gospel Choir. Najlepiej czuje się w charakterystycznych rolach drugoplanowych, przede wszystkim w komediach czy farsach.

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki © 2018

created by Mechacats Inc.