61. EDYCJA KONKURSU

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na nietypową – bo udostępnioną internetowo – Galę rozdania nagród w 61. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o Laur Czerwonej Róży oraz w VIII edycji Konkursu Pąk Czerwonej Róży.

Jury w składzie: Gabriela Szubstarska (przewodnicząca), Jakobe Mansztajn i Jarosław Trześniewski-Kwiecień przeczytaniu 200 zestawów wierszy w konkursie głównym postanowili przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda – Mariusz Baryła (Piotrków Trybunalski), godło „Jesion”
II nagroda – Anna Piliszewska (Wieliczka), godło „ŁUG”
III nagroda – Maciej Kotłowski (Wejherowo), godło „PEWNEGO RAZU W WEJO”

dwa równorzędne wyróżnienia:
Jerzy Fryckowski (Dębnica Kaszubska), godło „SZELMA”
Sławomir Jerzy Ambroziak (Gdańsk), godło „DAIMONION”

 W VIII edycji konkursu „Pąk Czerwonej Róży” przyznano jedną nagrodę:
I nagroda – Aleksandra Scharner, godło „SALAMINA”, (II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku)

Laureatom gratulujemy!

Przypominamy, że Patronat Honorowy nad konkursem objął Ernest Bryll, a sam konkurs dofinansowany został przez Urząd Miasta Gdańska.

Wszelkie informacje: czerwonaroza@gtps.art.pl lub tel. 507 588 303.
JURORZY

Przedstawiamy jurorów 61. edycji Konkursu o Laur Czerwonej Róży:

JAKOBE MANSZTAJN

Polski poeta, bloger. Współautor bloga Make Life Harder i współprowadzący programu satyrycznego Make Poland Great Again. Publikował w „Piśmie”, „Ha!arcie”, „Chimerze”, „FA-arcie”, „Odrze”, „Książkach”, „Magazynie do czytania”, „Gazecie Wyborczej”, „Lampie”, „Portrecie”, „Toposie”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Zeszytach literackich”. Autor książki poetyckiej „Wiedeński high life” (Portret, Olsztyn, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” 2010 w kategorii „Debiut roku”, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury. W 2010 roku został nominowany także do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. W latach 2009–2012 zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego „Korespondencja z ojcem”. Był inicjatorem akcji Zjednoczenia Czytelniczego promującego czytelnictwo w kraju. W grudniu 2014 roku ukazała się jego druga książka „Studium przypadku” (WBPiCAK, Poznań, 2014), za którą otrzymał nominację do nagrody Splendor Gedanesis, a także nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Jego twórczość była tłumaczona m.in. na angielski, niemiecki, hebrajski, norweski, francuski. Urodzony w Gdańsku, mieszka w Warszawie.

GABRIELA SZUBSTARSKA

Mieszka w Gdańsku, z zawodu nauczycielka. Autorka jedenastu tomów poetyckich, w tym w wersji niemiecko-polskiej. Pomysłodawczyni i reżyser montaży słowno-muzycznych m. in. : „Lucynie- przyjaciele”, poświęconego Lucynie Legut; „Kobieta w… czyli aż strach pomyśleć”, współreżyser montażu „Andrzej Krzysztof Waśkiewicz- poeta”. Jej wiersze można znaleźć w publikacjach pokonkursowych i pismach artystycznych (m.in. „Zeszyty Literackie”, „Okolica Poetów”, „De Musica”, „Znaj”), a także w kilkudziesięciu polskich antologiach poetyckich, prasie, almanachach, w czternastu niemieckich antologiach haiku oraz w antologiach Europejskiego Zrzeszenia Autorów „Koga”. Laureatka licznych konkursów poetyckich. Do jej wierszy komponowana jest muzyka. Przekładana na j. niemiecki, francuski, szwedzki i angielski. W 2013 roku otrzymała medal „Laur Twórczości Literackiej” nadany przez Wielką Kapitułę Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego. Na XV Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2014” zdobyła II miejsce za książkę poetycką pt. „Jednostronnie”. Na XVII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2016” jej książka „Zamglenia” została najlepszą książką poetycką wydawnictw pomorskich. Przygotowuje i prowadzi w Trójmieście spotkania literackie, na które zaprasza autorów z Polski i zagranicy, organizuje konkursy poetyckie, prowadzi w Bibliotece Oliwskiej konsultacje poetyckie.

JAROSŁAW TRZEŚNIEWSKI
-KWIECIEŃ

Sędzia w stanie spoczynku, poeta, eseista i publicysta. Absolwent LO im. Wyspiańskiego w Mławie, Wydziału Prawa Administracji. Pracował w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy Oddział w Mławie, od 1988 r. następnie w Sądzie Rejonowym w Mławie, gdzie był przewodniczącym Wydziału Ksiąg Wieczystych. Wydał wraz z Piotrem Borkowskim – „Wpisy do ksiąg Wieczystych” (2 wydania – Wolters Kluwer 2008). Publikował w: „Literaturze” (debiut w 1986 r.), „Więzi”, „Powściągliwości i pracy”, „Piśmie literacko artystycznym”, „Integracjach”, „Nowym medyku”, „Znaj”, Blizie”. Współautor kilkunastu antologii. Wydał tomiki poetyckie: „W stronę Beethovena” (1998), „Pomarańczowy zeszyt” (2003), „Casus mixtus”(2009), „Sonaty i repertoria” (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2014), „nadejście” (Fundacja Duży Format, Warszawa 2016), „Odbicia Mławy” (wspólnie z Pawłem Łęczukiem i Krzysztofem Michem – 2019), „Piwnica Mozarta” (Fundacja Duży Format, Warszawa 2020). Juror kilkunastu konkursów poetyckich. Recenzje z twórczości- m.in. w Odrze, Toposie i Gościu niedzielnym. Założyciel Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej. W latach 2011-2016 prezes Związku, od 2016 – wiceprezes. Mieszka w Mławie.