Natura bursztynowych drzew – Helena Sadłek

Natura bursztynowych drzew – malarstwo Heleny Sadłek


Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Sadłek. Jest to zwieńczenie 35 lat pracy twórczej artystki.

Helena Sadłek urodziła się 29.01.1954 r. w Świdniku. Studia odbyła w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w pracowniach Mariana Bogusza, Mieczysława Hermana, Ryszarda Winiarskiego i Maksymiliana Snocha. Dyplom uzyskała w 1980r. w pracowni grafiki u profesor Danuty Kołwzan-Nowickiej. Od 1991 r. mieszka i tworzy w Gdańsku. Przez wiele lat zajmowała się pracą pedagogiczną, odnosząc na tym polu ogromne sukcesy. Dostała wiele nagród i wyróżnień za szerzenie kultury plastycznej wśród młodzieży szkolnej, m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej w 1997 r. dwie nagrody Drugiego Stopnia Ministra Edukacji Narodowej w 1999 i 2007 roku.
Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i tkaniny (batik). Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Inicjatorka i kuratorka wielu wystaw oraz pomysłodawczyni projektu „Eugeniusz-Geno Małkowski i Koryfeusze Gdańskiej Kultury 2015″.
Uczestniczka plenerów w Kolbuszowej, na Wyspie Sobieszewskiej, Supraślu, Siemczynie oraz jednodniowych plenerów towarzyszących świętu dzielnicy „Viva Oliva” w latach 2012-2016. Obecnie uprawia głównie malarstwo. W kręgu jej zainteresowań twórczych można odnaleźć odrealnione pejzaże, portrety, martwe natury oraz abstrakcje.

W roku 2012 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
 

Comments are closed.