22.05.2016 Niedzielne spotkania z muzyką | Wariacje Goldbergowskie

Jan Sebastian Bach – Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu Baltic String Quartet

Był rok 1741. Cierpiący na bezsenność hrabia Herman Karl von Keyserling, rosyjski dyplomata przebywający na drezdeńskim dworze, nie mógł spać. I dla niego właśnie skomponował utwór Jan Sebastian Bach, za który najprawdopodobniej dostał największe w swym życiu wynagrodzenie. Były to „Wariacje Goldbergowskie”, bo grał je dyplomacie nocami na klawesynie pochodzący z Gdańska muzyk – Johann Gottlieb Goldberg.

Zainspirowani historią powstania dzieła J. S. Bacha Baltic String Quartet proponuje koncert Wariacji Goldbergowskich zaaranżowany na kwartet smyczkowy. Najlepiej jakby koncert odbywał się w całkowitych ciemnościach i żeby publiczność mogła słuchać muzyki na scenie w pobliżu kwartetu na leżakach plażowych.

Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha to niezwykły utwór, bardzo popularny, ale też rzadko wykonywany, głównie ze względów na trudności techniczne. Tomasz Pozorski, altowiolista kwartetu, zaaranżował to dzieło na kwartet smyczkowy. Poprzez ten zabieg utwór nabiera nowego charakteru. Instrumenty smyczkowe nadają dziełu ciekawe, zaskakujące brzmienie. Można powiedzieć, że dzieło jest na nowo odczytane. Aranżacja Wariacji Goldbergowskich na kwartet to unikat w skali świata, jesteśmy jedynym kwartetem, który wykonuje to dzieło.

Baltic String Quartet już od dwóch lat organizuje w Trójmieście cyklicznie koncerty, które nazywają się Chillout Classic. Koncerty te mają służyć „wyluzowaniu się słuchaczy”. Naszym celowym działaniem jest odpoczynek i zatrzymanie się w codziennym pędzie. Chillout Classic odbywają się w klubo-restauracjach przy zgaszonym świetle a publiczność ma do wyboru tylko sofy i leżaki plażowe. Pomysł na koncerty kameralne Chillout Classic to nowość na rynku polskim, a idea połączenia tego typu koncertu z dziełem J. S. Bacha to duże wyzwanie. Przy dobrej promocji może stać się ciekawym wydarzeniem medialnym.

Baltic String Quartet

Zespół istnieje już 10 lat. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie związani z Filharmonią Bałtycką i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Połączyła ich wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Włączają do repertuaru muzykę kameralną, rozrywkową, jazzową oraz elementy kabaretu.

Kwartet jest także inicjatorem wielu zdarzeń muzycznych na terenie Trójmiasta. Zespół ściśle współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki. Wspólnie z towarzystwem stworzyli dwa projekty muzyczne odbywające się w galerii GTPS:
„Niedzielne spotkania z muzyką 13:13″ i letnie koncerty „Klasyka nocą”.
Są także pomysłodawcami i producentami nietypowego cyklu koncertów- Chillout Classic.
Są to sesje relaksacyjne z muzyką klasyczną, odbywające się cyklicznie w restauracjach w Gdańsku i Sopocie. Ciekawostką tego projektu jest to, że widownia słucha kwartetu w kompletnych ciemnościach, leżąc na sofach, leżakach plażowych a nawet na podłodze.

Comments are closed.