11.03.2016 r. Zmysły Północy 2.0 Magdalena Kołodziej-Olszewska & Jarosław „Viking” Olszewski

Wystawa „ Zmysły Północy 2.0 ” to kontynuacja udanego projektu artystycznego dwójki twórców
z Gdańska.  Unikatowy charakter tego zdarzenia artystycznego to połączenie „gęstych” od egzystencjalnych treści akwareli artysty Jarosława „Vikinga” Olszewskiego z organicznymi obiektami ceramicznymi autorstwa Magdaleny Kołodziej-Olszewskiej we wspólny wątek północny.
Człowiek jako centralny bohater prac malarskich Jarosława Olszewskiego to istota kształtowana przez ingerencję różnorakich czynników zewnętrznych w indywidualne życie jednostki. Obecna w życiu osobistym jak i zbiorowym niepewność ma przede wszystkim źródło w szybkim dewaluowaniu nabytych wcześniej kwalifikacji, wartości, niepewności stosunku pracy, szybkości życia, deklaracji na krótką metę, unikania głębokich relacji międzyludzkich. Bezradność, osamotnienie, stałe manipulowanie człowiekiem, dominacja we współczesności materii nad duchem odziera człowieka z jego tożsamości.
Organiczne, zmysłowe obiekty ceramiczne autorstwa Magdaleny inspirowane nadbałtycką przyrodą, zebrane zostały w multiplikujące kompozycje tematyczne. Kreatywne i wrażliwe podejście autorki, odwaga i gotowość do eksperymentowania z trudną technologią zaowocowało w prezentowanych obiektach ceramicznych bogactwem rozwiązań.

Choć artyści wykorzystują inne środki wyrazu artystycznego, to ich prace uzupełniają się wzajemnie ukazując interesujące  aspekty życia na Północy Europy.

————————————————————————————————

Jarosław „Viking” Olszewski

Artysta plastyk – urodzony w Krakowie. W 1993r. otrzymał dyplom w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku z wyróżnieniem i nagrodą rektora w zakresie malarstwa u Prof. Włodzimierza Łajminga, specjalizacją z malarstwa ściennego (witraż) u Prof. Andrzeja Dyakowskiego oraz aneksu z rysunku u Prof. Macieja Świeszewskiego.

Jarosław od czasu dyplomu brał udział w wielu  wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą np. wystawy indywidualne w 2015r. -Galeria Sztuki Współczesnej „Pionova”  w Gdańsku
w 1995r. malarstwo w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów, w 1996r. malarstwo – witraż w Centrum Sztuki Współczesnej „Galeria EL” w Elblągu.
Natomiast wystawy zbiorowe np. w 2013r.Biennale „Koniec człowieka?” – II Piotrkowskie Biennale Sztuki, w 1996r. wystawa – ”Peron” – Frankental, Niemcy oraz wystawa ”Polska Sztuka Książki” w Dusseldorfie.

Za swoją działalność otrzymał kilka wyróżnień np. w 1996r.- Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie malarstwa, w 2000r. został finalistą konkursu internetowego I.net awards propagującego najlepsze polskie strony WWW, w kategorii „Best Internet Gallery”,
w 1992r. – Nagroda na wystawie rysunku w ASP Warszawa.

Od 1993 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Magdalena Kołodziej-Olszewska

Self -developed designer. Doświadczenie zakresu ceramiki artystycznej zdobyła pod kierunkiem wrocławskiego artysty ceramika Remigiusza Gryta oraz odbywając prywatne praktyki w pracowniach trójmiejskich- m.in. Gdańskiego Archipelagu Kultury, pracowni ceramiki Galerii Miejskiej.
Od 2013 roku prowadzi w Gdańsku własną pracownię -Autorska pracownia ceramiki „Sensual”.
W 2015 roku otrzymała stypendium Kulturalne Miasta Gdańska w dziedzinie ceramiki.  Jej indywidualna wystawa odbyła się w 2015 r. w Galerii Sztuki Współczesnej „Pionova”  w Gdańsku.
W 2015 roku brała też udział w wystawie zbiorowej „Trójmiejski Salon Artystyczny” w Sopocie oraz Targach Sztuki , Designu i Ideii w Gdańsku.
Ceramika artystyczna Magdaleny to przede wszystkim fascynacja organicznym światem natury, natomiast autorska ceramika o charakterze użytkowym odwołuje się do różnych rozwiązań estetycznych i znalazła nabywców nie tylko w Polsce, ale głownie w Szwecji, Norwegii,  Niemczech, Anglii, Kanadzie czy USA.

Comments are closed.