3.10.2014 „Scena Techno” wystawa prac Barbary Kasperczyk-Gorlak

Barbara Kasperczyk–Gorlak                
SCENA TECHNO”

Jest druga w nocy – szczyt technoparty – gra najlepszy DJ – gwiazda tego wieczoru – najostrzejszy rytm…

W koszach na śmieci mnożą się puszki po red bullach. Na zewnątrz słychać dudnienie basu – w środku jednolita masa setek osób poruszających się do rytmu muzyki. Tłum w transie, oddychający gęstym powietrzem, oświetlony kolorowymi światłami laserów.

Po dwóch stronach sceny ze sprzętem elektronicznym: syntezatory,

keyboardy, stacje perkusyjne, miksery i niepozornymi didżejami grającymi

na żywo, improwizując, grają teraz niepowtarzalnie, ciąg rytmu i dźwięków…

„Ludzie obecnie pozbawieni są przeżyć mistycznych, duchowych, a ta

muzyka wprowadza w trans, hipnotyzuje, didżej jest tym, czym jest dla

kultur plemiennych szaman – wypowiada się jedna z dziewczyn tańczących

na imprezie techno..”

(Alicja Rudnicka, Wiadomości 24/cywilizacja/społeczeństwo/pokolenie ery techno/11.12.2008)

 

„Muzyka, która oddziałuje nie tylko na zmysł słuchu lecz odczuwalna jest   niemal przez każdą komórkę ciała. Całość diametralnie zmienia naszą  percepcję otoczenia. Audiowizualny spektakl, w którym uczestniczą tysiące ludzi, wyzwala niezwykłą atmosferę tolerancyjnego współistnienia.” (Subkultura techno, Leszek Palec, 22.04.2002)

Patrząc na to zjawisko z punktu widzenia socjologicznego można powiedzieć,  że w techno odbija się współczesna kultura, jak i subkultura młodzieżowa. Żyjemy w erze technizacji świata: „We współczesnym świecie mamy nie tylko technokratów – czyli przedstawicieli koncepcji ustroju społecznego, w którym władzę sprawowaliby wysoko kwalifikowani technicy, eksperci – „ale i technomuzykę, technoparty, na których spotyka się młodzież, czy wreszcie technopol, czyli świat ogarnięty nadmierna technicyzacją”.
(Małgorzata Kowalczyk, numer aplikacji 762)

Na wystawie będzie można zobaczyć cykl wielkoformatowych grafik przestrzennych/obiektów prezentowanych na najważniejszych imprezach graficznych w kraju i za granicą oraz prace najnowsze dotychczas jeszcze nieprezentowane: grafiki, mniejsze obiekty oraz obraz ruchomy!

Comments are closed.