Bałtyckie Dni kultury Żydowskiej 09 -10 czerwca 2013

Jarosław Balcewicz

 

XIV Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej w GTPS

 

Już po raz XIV odbyły się Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej w Gdańsku. Ich organizatorem jest gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Podczas tej dwudniowej imprezy, która na trwałe wpisała się w krajobraz kulturalny Wybrzeża, odbyły się m.in.: koncerty, wykłady oraz wystawy, a także miała miejsce degustacja potraw żydowskich.

W pierwszym dniu impreza odbywała się w Ratuszu Staromiejskimi. Rozpoczęło ją spotkanie z gen. bryg. w stanie spoczynku Edwardem Wejnerem, który opowiedział jak w czasie okupacji ratował wraz z rodziną ukrywającego się Żyda. Następnie na scenie zaprezentował się zespół Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku wykonując pieśni oparte na Starym Testamencie lub jak kto woli Biblii Hebrajskiej lub też Tanachu (????). Z kolei dr Roman Nieczyporowski (ASP w Gdańsku) wygłosił, połączony z prezentacją multimedialną, wykład „Zabytki kultury żydowskiej w Gdańsku i na Pomorzu”.Głównym wydarzeniem był jednak występ żydowskiego zespołu „Warniczkes” z Ukrainy, który okazał się prawdziwym odkryciem tegorocznych spotkań.

W drugim dniu impreza przeniosła się do wypełnionej po brzegi Galerii ”Punkt” Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Rozpoczęła ją nauka języka hebrajskiego prowadzona przez lektora Piotra Bartla. Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Accord”, który wzmocnił dodatkowo kantor Karol Kołodziej”. Natomiast Regina Stróżyk przybliżyła problematykę koszerności. Dni Kultury zakończyła wspólna biesiada na urokliwym tarasie (pomiędzy kamienicą GTPS a Dworem Artusa) podczas której można było rozkoszować podniebienie specjałami kuchni żydowskiej.

-Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie tą imprezą – podkreśla prezes Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Beniamin Koralewski. –Tłok w nasze galerii był tak duży, że część osób musiała stać. To kolejna udana impreza, którą gościliśmy. Jednocześnie pragnę dodać, że rozpoczynamy realizację kolejnej oferty kulturalnej „Lato z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki”.

Jarosław  Balcewicz

Comments are closed.