Pomorska Grafika Roku 2012 – 26. 04. 2013 r.

Jarosław  Balcewicz

 

Pomorska  Grafika  Roku

Fot. Anna Boros

 

 

Już po raz 42 Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki przyznało nagrody i wyróżnienia w Konkursie na Pomorską Grafikę Roku. Tym razem doceniono dokonania artystyczne, przede wszystkim, młodych twórców otwierając im tym samym drzwi do kariery …

Jury obradowało pod przewodnictwem prof. ASP w Katowicach dr hab. Adama Pociechy, a w jego składzie znaleźli się jeszcze prof. ASP w Gdańsku dr hab. Alina Jackiewicz-Kaczmarek, prof. zw. Zbigniew Gorlak oraz art. plast. Daniel Kufel. Na konkurs „Pomorska Grafika Roku 2012” wpłynęło 79 prac, wykonanych przez 41 autorów. Jednocześnie do konkursu jury zakwalifikowało wszystkie zgłoszone prace. Ostatecznie jury przyznało 3 nagrody oraz 2 wyróżnienia regulaminowe, a ponadto ze względu na wysoki poziom zgłoszonych prac 5 wyróżnień honorowych.

Nagrodę I Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała praca opatrzona godłem „2709GD” i wykonana w technice intaglio przez Gabrielę Warzycką. Nagrodę II Prezydenta Miasta Gdańska przyznano pracy z cyklu „Odbicia” „Helsinki, Eerikinka, kino Orion”, wykonanej w technice karborund – sucha igła przez Dominika Włodarka (godło „D 076”). Natomiast III nagrodę otrzymała Kateryna Pomorova (godło „KGREEN”), za pracę bez tytułu, wykonaną w technice linorytu. Z kolei dwa wyróżnienia regulaminowe otrzymali: Emilia Wernicka (godło LEMUR 89) za pracę bez tytułu., wykonaną w technice linorytu oraz Karol Lewalski (godło KL 113), za pracę „Gra w pokera”, wykonaną w technice linorytu. Ponadto przyznano 5 wyróżnień honorowych: Magdalenie Czajce za linoryt, Jakubowi Zającowi za serigrafię, Łukaszowi Butowskiemu za litografię, Natalii Wysockiej za akwafortę oraz Ewelinie Orłowskiej również za akwafortę. Warto dodać, że nagrody i wyróżnienia w konkursie ufundowali: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska.

-Cieszy mnie liczny udział w konkursie młodych twórców – podkreśla dyrektor GTPS Daniel Kufel. –Jestem pewien, że o nich jeszcze usłyszymy.

 

Dr Jarosław Balcewicz był sekretarzem jury konkursu na Pomorska Grafikę Roku.

 

Jarosław  Balcewicz

Comments are closed.