Wernisaż Włodzimierza Łajminga – 15. 02. 2013 r.

Fot. Anna Boros  fot. Jerzy Gajewicz

Jarosław  Balcewicz

 

Jubileusze  profesora  Łajminga

 

W iście hollywoodzkim stylu obchodził prof. Włodzimierz Łajming swoje 80 urodziny oraz 55-lecie pracy twórczej. Przed siedzibą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki czekał na niego czerwony dywan. Dostojnego gościa, który przyjechał wraz z żona specjalnie wynajętą na tę okazję  luksusową limuzyną,  powitał prezes GTPS Beniamin Koralewski. Natomiast licznie zgromadzona przed wejściem publiczność skandowała „sto lat”.

Jubilat urodził się 7 lutego 1933 r. w Tczewie. Jest synem cenionej pisarki kaszubskiej Anny Łajming. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie ukończył w roku 1953. Następnie podejmuje studia na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom uzyskuje  w pracowni prof. Juliusza Studnickiego w roku1960. Kolejny etap w jego życiu to rozpoczęcie w 1962 r. pracy w gdańskiej uczelni, gdzie zostaje asystentem Krystyny Łady-Studnickiej. Pokonuje kolejne szczeble kariery akademickiej pełniąc m.in. funkcje: prodziekana, dziekana oraz prorektora.

Słowo o artyście wygłosił Wojciech Zmorzyński z Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Przypomniał jego barwny życiorys i działalność w studenckim ruchu kulturalnym w którym szczególną rolę odegrał legendarny teatrzyk „Co to”. Zwrócił też uwagę na charakterystyczną i zredukowaną do barw monochromatycznych kolorystykę widoczną w pracach Łajminga już od lat 70, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywa błękit.

Podczas uroczystości przygotowanych przez GTPS jubilat otrzymał nagrody od Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Przybyła też delegacja reprezentująca samorząd Kartuz.

-Najbardziej nasz cieszy, że profesor Łajming jest wciąż czynnym artystą – podkreśla dyrektor GTPS Daniel Kufel. –W naszej Galerii „Punkt” pokazujemy jego prace pochodzące z ostatnich lat.

Jarosław  Balcewicz

 

Comments are closed.