Dni Kultury Żydowskiej w GTPS – Jarosław Balcewicz

Dni  Kultury  Żydowskiej  w  GTPS

Już po raz XIII odbyły się Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej w Gdańsku. Ich organizatorem jest gdański oddział Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów Polsce. Podczas tej imprezy, która na trwałe wpisała się w krajobraz kulturalny Wybrzeża, odbyły się m.in.: koncerty, wykłady oraz wystawy, a także miała miejsce degustacja potraw żydowskich.

W pierwszym dniu impreza odbywała się w Galerii ”Punkt” Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.  Rozpoczęła ją nauka języka hebrajskiego prowadzona przez Piotra Bartla. Z kolei kantor Karol Kołodziej wykonał wiązankę pieśni żydowskich. Głównym wydarzeniem było jednak otwarcie wystawy malarstwa zatytułowanej „Moje wędrówki” autorstwa Daniela Kufla inspirowanej Starym testamentem czyli Biblią Hebrajską. Pierwszy dzień zakończyła wspólna biesiada na tarasie podczas której można było rozkoszować podniebienie specjałami kuchni żydowskiej.

-Stary Testament praktycznie zawsze mnie fascynował i staram się czerpać z niego inspirację do mojej twórczości – podkreślał Daniel Kufel.

Obszerną relację z wydarzeń w GTPS wyemitowała TVP Gdańsk w programie trzecim.

Comments are closed.