Rafał Radwański – Monika Grygier

spokojny zgiełk

W ubiegłym wieku tajemnicę miasta usiłowali przeniknąć tak różni malarze jak DeCirico czy Mondrian. Obecnie także wielu twórców mierzy się z niespokojną naturą miasta. Należy do nich również

Monika Grygier, której wystawę zatytułowaną „Struktury czasu’ można oglądać w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki już od 27 kwietnia.

Mieszkająca w Hiszpanii polska artystka tworzy obrazy działające niemal abstrakcyjnie. Malarski pretekst odnajduje jednak zawsze w naturze i industrialnej rzeczywistości wielkich miast.Powstają realizacje pulsujące życiem,zaskakujące witalnością. Bohaterem większości prac Moniki Grygier jest „uniwersalna metropolia ” z jej nieustanną batalią między porządkiem a chaosem.To także sugestywna wizja zagubienia w pulsującym rytmie miejskiego spektaklu.Wykonane głównie w technice akrylu obrazy Moniki Grygier nie zaliczają się do kategorii chłodnych analiz świata ale wywodzą się z potrzeby plastycznego wyrażenia pełni wrażeń jakimi raczy nas, a czasem bombarduje,rzeczywistość.Rezygnacja z figuracji szczęśliwie nie zamienia się w mechaniczną kontemplację dekoracyjnej pustki.Ważną rolę odgrywa rytm, za każdym razem inaczej porządkujący poszczególne elementy kompozycji. W składających się na gdańską ekspozycję pracach z cyklu „Tygodnie” udało się artystce uchwycić esencję leniwych , miejskich niedziel i gorączkowych poniedziałków.

Malarstwo Moniki Grygier stanowi syntezę wewnętrznych i zewnętrznych krajobrazów. Miasto odzwierciedla tu niepokoje i poszukiwania harmonii. Znajduje to swoje przełożenie formalne w monochromatycznej palecie barwnej, gdzie jak jin i jang dominują czerń i biel. Spontaniczność gestu malarskiego przyporządkowana została zasadom tego kodu. Szczególną rolę pełnią białe fragmenty płótna, symbolizujące nieokreśloną, metafizyczną przestrzeń.Efektem jest sugestywna próba uchwycenia zmian zachodzących w,przestrzeni, czasie i powiązanych z nimi emocji. Węgierski krytyk filmowy Bela Balazs jest autorem trafnej i lapidarnej diagnozy rzeczywistości: ” Nauczyliśmy się widzieć szybciej.” Dzięki ekspozycji w gdańskim GTPS mamy też szansę się na chwilę zatrzymać.

Monika Grygier (rocznik 1970) ukończyła w 1996 malarstwo w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach filia w Cieszynie.Od 1997 roku mieszka i tworzy w Hiszpanii. Ma już w swoim dorobku ponad 150 wystaw zbiorowych i indywidualnych m. in w Hiszpanii, Niemczech,Francji, Włoszech, Słowenii,Chinach,Anglii, Portugalii i USA.Monika Grygier brała udział w licznych sympozjach oraz międzynarodowych targach sztuki .Artystka była także kuratorem wystaw polskich twórców w Hiszpanii. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień min. Pierwszą Nagrodę Conectarte International Art Contest 2009.

Wernisaż wystawy Moniki Grygier zatytułowanej „Struktury czasu” będzie miał míejsce

w gdańskim GTPS już 27 kwietnia.

Rafał Radwañski     Gdañsk 2012

Comments are closed.